CENA PŮDY A JEJÍ PRONÁJEM MAJÍ ZDRAŽIT O třetinu více podpor od unijních daňových poplatníků přinese do zemědělství vstup ČR do EU. V praxi to znamená 90 miliard korun v období 2004 až 2006. S postupným navyšováním přímých plateb z EU se roční podpora zemědělství v roce 2010 vyšplhá až na 40 miliard.
CENA PŮDY A JEJÍ PRONÁJEM MAJÍ ZDRAŽIT
O třetinu více podpor od unijních daňových poplatníků přinese do zemědělství vstup ČR do EU. V praxi to znamená 90 miliard korun v období 2004 až 2006. S postupným navyšováním přímých plateb z EU se roční podpora zemědělství v roce 2010 vyšplhá až na 40 miliard.
Přímá podpora zemědělství hned po vstupu do Unie vzroste podle analýzy Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) proti dosavadnímu stavu více než čtyřnásobně. Během prvních tří let by přitom měla být situace nejvhodnější pro podnikatele v horších přírodních podmínkách, zejména pro podniky s extenzivní živočišnou výrobou na trvalých travních porostech a v horských a podhorských oblastech. To by mělo nastavit restrukturalizaci podniků směrem k multifunkčnímu pojetí zemědělství. Právě takové pojetí začíná být v EU hlavním trendem. Základem získávání finančních prostředků pro nepotravinářské pojetí zemědělství jsou přitom podle Dany Večeřové z ministerstva zemědělství dva zastřešující programy, a to Operační program zemědělství (OP) a Horizontální plán rozvoje venkova (HRDP), jejichž hlavním cílem je „podpora multifunkčního zemědělství včetně zpracování zemědělských produktů a zajištění trvale udržitelného rozvoje venkova“.
MILIARDY PRO VENKOV Operační program zemědělství schválil již v polovině dubna komisař EU pro zemědělství a rybolov Franzem Fischerem. „Předpokládáme proto, že začátkem května bude možné zahájit přijímání projektů,“ konstatuje Večeřová. Pokud jde o HRDP, je pro období let 2004 až 2006 schváleno celkem 678,5 milionu eur, z toho činí příspěvek EU 80 procent. Konečný text předala česká strana Evropské komisi počátkem března. Na schválení čekají návrhy Nařízení vlády zaměřené na podmínky podpor týkajících se méně příznivých oblastí, agro-enviromentálních programů, lesnictví, předčasné ukončení zemědělské činnosti a zakládání skupin výrobců - odbytových družstev. HRDP přinese podle ministerstva venkovským oblastem „nezanedbatelné množství finančních prostředků“. Pomůže tak zlepšit ekonomickou situaci farem a také kupní sílu zemědělců. DALŠÍ FINANČNÍ INJEKCE
Výraznou roli budou hrát i tržní opatření, jakými jsou kvótní systémy, intervenční nákupy komodit a podpora soukromého skladování, vývozní subvence, dovozní a exportní licence pro zemědělské výrobky a potraviny. Cílem je zajistit stabilitu trhů a garantovat určitou cenovou hladinu. V případě převisu nabídky nad poptávkou je přebytek na trhu buď exportován se subvencí do třetích zemí, nebo je stažen z trhu formou intervenčního nákupu, respektive podporou soukromého skladování. Zemědělci tak mohou počítat například s tím, že pokud se jim nepodaří prodat produkci na běžném trhu, bude vykoupena za intervenční cenu stanovenou u jednotlivých komodit, která je ale nižší než cena na trhu. Tržní opatření se týkají mléka, hovězího, telecího, vepřového masa, obilovin a cukru.
PŘÍMÉ PLATBY DORAZÍ V ZÁVĚRU ROKU
Základní podporou zůstávají přímé platby, které budou vypláceny zjednodušeným systémem, tj. na hektar obhospodařované plochy. Takto se rozdělí vyjednaných 25 procent plateb z prostředků EU. Dorovnání plateb z národního rozpočtu, tzv. TOPUP, je rozděleno na jednotlivé komodity - tedy na ornou půdu, chmelnice, bahnice a kozy, krávy bez tržní produkce mléka, skot, osivo pícnin a lnu. „Na tyto účely jsme uvolnili 5,2 miliardy korun. Vyplatíme je do konce letošního dubna,“ slíbilo zemědělcům ministerstvo. Přímé platby z EU ve výši 5,9 miliardy korun by měly do ČR dorazit až v závěru letošního roku. Ani to však není z hlediska podpory zemědělců všechno. V běhu budou nadále některé dotační tituly vyhlašované MZe a také programy podpory úroků z úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Pro stabilizaci zemědělského podnikání budou mít patrně největší význam dva programy PGRLF, a to podpora zemědělského pojištění a podpora nákupu zemědělské půdy.
PENĚZ BUDE DOST
Podle Koncepce agrární politiky na období 2004 až 2013 budou po celou dobu tvořit dominantní část dotací přímé platby, které s postupným navyšováním ze strany EU dosáhnou v roce 2010 téměř 40 miliard korun. V prvních třech letech dosáhne podpora zemědělství zhruba 90 miliard korun, od 28,3 miliardy v letošním roce k 32,7 miliardám v roce 2006. Letos by přitom měli formou přímých plateb získat zemědělci 11,1 miliardy korun, z národních podpor 6,3 miliardy, strukturální podpory (OP a HRDP) činí 7,5 miliardy korun a podpora cen 3,4 miliardy korun.
ČÁST PŮDY SKOUPÍ CIZINCI
Právě půda, vývoj jejích cen a struktury vlastnictví budou po vstupu do EU pro české zemědělství největším rizikem. V některých lokalitách se totiž očekává nákup půdy z řad zahraničních zájemců, což se již skrytou formou děje. Po vstupu do EU mají občané Unie a některých dalších zemí při nákupu půdy stejná práva jako občané ČR, argument sedmiletého přechodného období jako moratorium na prodej zahraničním zájemcům je lichý - není totiž zakotven v P řístupové smlouvě. Stejně tak neplatí parlamentní pojistka tříleté blokace půdy pro tuzemské zájemce. Právníci shodně tvrdí, že jde pouze o psychologické nebo populistické opatření, neboť evropské právo má v tomto případě nadřazenou roli nad národními podmínkami prodeje půdy, takže u soudu musí každý zahraniční zájemce vyřazený z možnosti nákupu české půdy vyhrát. Po vstupu do EU se také předpokládá růst ceny zemědělské půdy a zejména pronájmů této půdy. Zhruba desetinásobně nižší výdaje tuzemských zemědělců na tyto účely jsou přitom jednou ze základních konkurenčních výhod domácích prvovýrobců, které se budou postupně ztrácet.
OPERAČNÍ PROGRAM ZEMĚDĚLSTVÍ (V EURO)
rok | spolufinancování EU | spolufinancování ČR | celkem |
2004 | 40 532 052 | 17 879 766 | 58 411 818 |
2005 | 58 054 838 | 25 609 533 | 83 664 371 |
2006 | 75 314 537 | 33 223 245 | 108 537 782 |
celkem 2004-2006 | 173 901 427 | 76 712 544 | 250 613 971 |
Pramen: MZe
1999 - schválena Koncepce agrární politiky
2001 - první kolo liberalizace agroobchodu mezi ČR a EU
15. dubna 2002 - zahájen příjem prvních žádostí o dotace z programu SAPARD, předvstupní pomoc EU, trénink na čerpání strukturálních podpor
13. prosince 2002 - stvrzení podmínek vstupu českého zemědělství do EU na summitu v Kodani
14. 6. 2003 - zemědělci v referendu podpořili přičlenění k EU
1. 4. 2004 - zveřejněna Koncepce agrární politiky ČR po vstupu do Unie na období 2004 až 2013