Satelitní snímky NASA ukazují, kolik míst na Zemi hoří. Nejvíce to je v Africe, kde zemědělci záměrně vypalují půdu. Přírodní požáry trápí západ USA a Kanady, Chile, Brazílii, Austrálii. Aplikace NASA je aktualizována každé tři hodiny.
Svět se ocitl v plamenech. Těmito slovy americká agentura pro letectví a kosmonautiku NASA komentovala snímek z aplikace Worldview, která mimo jiné zaznamenává požáry po celé planetě. Aplikace shromažďuje data ze sedmi stovek družic, jež obíhají kolem Země. Aktuální stav požárů na planetě je aktualizován každé tři hodiny. Hořící plochy jsou detekovány červenou barvou na základě horkého vzduchu.
Nejkoncentrovanější jsou požáry v Africe, kde je uměle zakládají zemědělci, aby požárem obohatili půdu tím, že se do země vrátí živiny. Oheň sice zlepšuje půdu pro traviny na pastvinách, vzniká ale kouř, který snižuje kvalitu ovzduší, upozornila NASA.
V některých oblastech došlo k výraznému nárůstu počtu požárů kvůli suchu. Zejména to je v Severní Americe na západě kontinentu a v Jižní Americe. Centrální Chile se potýká s extrémními suchy. K požárům vede i to, že tu jsou vysazovány eukalypty pocházející z Austrálie a borovice ze Severní Ameriky. Ty hoří snadněji než domorodé druhy stromů, uvedli vědci z univerzity v Montaně.
Seattle má horší vzduch než Peking
Požáry, které zachvátily kanadskou provincii Britská Kolumbie, způsobují, že obyvatelé amerického města Seattle jsou na tom stejně, jako by vykouřili sedm cigaret za den. Vzduch je v tomto období horší než v Pekingu, který je znám svým znečištěným ovzduším.
Na západě Spojených států se požáry vyskytují pětkrát častěji, než tomu bylo v polovině 20. století. V Kalifornii pojišťovny snižují nebo ruší náhradu škody v oblastech, které trpí požáry.
Na území Brazílie se spojily oba faktory. K umělému vypalování lesů se přidaly požáry způsobené suchem a větrem. Kvůli extrémním klimatickým vlivům se vymykají z kontroly, uvedla NASA.
Také Austrálie se potýká s vysokým počtem požárů. Teplejší a suší letní období bude znamenat, že období požárů bude delší. Začíná o dva měsíce dříve, už v srpnu. Přitom zima v Austrálii oficiálně začíná prvního června. Oblast státu Nového Jižního Walesu byla v první polovině tohoto roku nejsušší od roku 1910.
Dále čtěte: