Menu Zavřít

Zemřel David Rockefeller, poslední vnuk zakladatele impéria

20. 3. 2017
Autor: čtk

Ve věku 101 let dnes zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller. David Rockefeller byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího, naftového magnáta, který bývá někdy označován za nejbohatšího muže novodobé historie. David Rockefeller zemřel ve svém domě v Pocantico Hills dle informací rodiny na selhání srdce.

Narodil se 12. června 1915 v New Yorku jako syn Johna Rockefellera juniora. Měl pět starších sourozenců. Vystudoval Harvardovu univerzitu a prestižní London School of Economics. Zde se setkal s pozdějším americkým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Studia Rockefeller zakončil titulem z Chicagské univerzity (1940). Za druhé světové války pak pracoval pro vojenskou rozvědku ve Francii a v severní Africe.


Z rubriky miliardáři čtěte více:

Kdo je na světě nejbohatší? Bill Gates si prvenství udržel

Nová sociální síť libanonského miliardáře: dospělejší a bez reklam


V roce 1946 vstoupil do štábu „rodinné“ Chase National Bank, později přeměněné na Chase Manhattan Bank (nyní pod hlavičkou JPMorgan). V letech 1969 až 1981 zastával funkce předsedy správní rady a generálního ředitele. Od roku 1981 Rockefeller působil v Mezinárodním poradenském výboru pro banky. S bratrem Nelsonem se zasloužil o vybudování Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu, jehož budovy zvané „Dvojčata“ byly zničeny v roce 2001.

Rockefellerové vždy koketovali s politikou, většinou na straně republikánů. David byl výjimkou, odmítl post ministra financí a upřednostnil byznys a neformální vliv. Pracoval ale pro řadu prezidentů USA, republikánů i demokratů, setkával se s různými světovými politiky. Konzultoval s ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a býval v kontaktu s představiteli CIA.


Čtěte o investigativní novinářce, která šlapala Rockefellerům na paty:

Otřásla Rockefellerovým impériem. Teď její příběh zfilmuje Amazon

 Ida Tarbellová jedna z prvních amerických investigativních žurnalistek


Osobní majetek Rockefellera se odhaduje na tři miliardy dolarů. Jeho výrazná část mířila na charitu, připojil se například k filantropické výzvě, za níž stojí jedni z nejbohatších mužů planety - Bill Gates a Warren Buffett. Prostředky věnoval i na vzdělání, v roce 2008 daroval 100 milionů dolarů své „domovské“ Harvardově univerzitě. Zajímal se také o ekologii, dlouhodobě investoval do umění (sponzoroval newyorské Muzeum moderního umění), vlastnil hodnotnou sbírku obrazů.

Rockefeller patřil k zakladatelům či členům řady organizací americké a globální elity, jako jsou například Rada pro mezinárodní vztahy, Trilaterální komise nebo skupina Bilderberg, které konspirační teoretici přisuzují snahu ovládnout svět.

Přes půl století prožil s manželkou Margaret „Peggy“ McGrathovou, s níž se oženil v roce 1940 (zemřela v roce 1996). Narodilo se jim šest dětí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Většina z potomků se podílí na chodu rodinných firem či charitativních fondů.

Rockefeller navštívil několikrát i bývalé Československo. Poprvé přijel do Prahy už v květnu 1945 jako asistent vojenského atašé velvyslanectví USA. Naposledy jej v roce 1991 přijal při soukromé návštěvě s manželkou prezident Václav Havel.

MM25_AI


Přečtěte si o nejbohatších lidech historie:

10 nejbohatších lidí historie: Gatese mezi nimi nenajdete

 John D. Rockefeller


  • Našli jste v článku chybu?