Menu Zavřít

Zemřel mladý Američan, kterého Severokorejci propustili v kómatu

20. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z "humanitárních důvodů" Severní Korea. Informovala o tom jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Prezident Donald Trump v reakci na jeho smrt označil KLDR za brutální režim.

Mladík se do vlasti vrátil 13. června ve špatném zdravotním stavu a kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

Student zemřel včera v univerzitní nemocnici v Cincinnati. „Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký dnes zažíváme,“ uvedla rodina s tím, že mladík zemřel ve 14:20 (20:20 SELČ).


Přečtěte si, s kým je severokorejský vůdce zadobře:

Kimova raketová parta. Kdo jsou ti, jimž vůdce KLDR skáče do náruče?

 Severokorejský vůdce Kim Čong-un v obklopení nejvěrnějších. Vlevo Stranický prominent Ri Pchjong-čchol


Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. „Byl v klidu. Byl doma a my věříme, že to cítil,“ uvedli mladíkovi nejbližší. Student podle lékařů nereagoval na slovní podněty a žádným způsobem nekomunikoval.

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z „humanitárních důvodů“. Na svobodu se dostal po 17 měsících. Podle zdrojů BBC byl v kómatu rok.

Trump, na jehož příkaz byl Warmbier do USA převezen, se dnes ostře ohradil proti „tvrdým podmínkám“, kterým byl odsouzenec vystaven v KLDR. „Je to brutální režim,“ uvedl šéf Bílého domu.

Warmbierovi příbuzní uvedli, že mladý muž nebyl po návratu schopen „mluvit, neviděl a nereagoval na řeč“. Rodina nepochybuje o tom, že byl v KLDR krutě mučen.

Soul vyzval KLDR k rychlému vrácení zadržených cizinců

Jihokorejský prezident Mun Če-in den po Warmbierově smrti vyzval Severní Koreu, aby rychle vrátila do jejich zemí zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. Korea na dnešek zároveň naplánovala společné cvičení několika svých a amerických letadel.

V pozdějším rozhovoru s televizí CBS News pak Mun zdůraznil, že Severní Korea musí nést odpovědnost za smrt amerického mladíka. „Nevíme jistě, zda Severokorejci Otto Warmbiera zabili… Ale je poměrně jisté, že nesou značnou odpovědnost za vývoj dění, který vedl k Warmbierově smrti,“ řekl jihokorejský prezident.

Mun uvedl, že „je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva“. Soul se podle prezidentova mluvčího pokusí učinit vše pro návrat Jihokorejců zadržovaných totalitním režimem.

Pchjongjang zadržuje podle dostupných informací tři jihokorejce a stejný počet Američanů, na jejichž potrestání za „protistátní činy“ si diktatura osobuje právo.

KLDR začátkem června nabídla USA propuštění dvaadvacetiletého Warmbiera „z humanitárních důvodů“. Po jeho příletu do rodné země se ukázalo, že muž odsouzený k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu je v kómatu a má těžce poškozený mozek. V pondělí následkům újmy ze severokorejského vězení podlehl a prezident Donald Trump vzápětí označil KLDR za „brutální režim“.

Napětí mezi sousedy na Korejském poloostrově v posledních měsících vzrostlo kvůli zvýšenému počtu raketových či nukleárních testů Severní Koreje. Dá se očekávat, že dnešní cvičení čtyř letadel vyvolá negativní odezvu Pchjongjangu.

Cestovní kancelář přestane z Číny vozit Američany do KLDR

Turistická kancelář, která působí v Číně a která zprostředkovala americkému studentovi Otto Warmbierovi cestu do Severní Koreje, přestane pro americké občany organizovat cesty do této komunistické země.

MMF24

Do KLDR se dostal přičiněním turistické kanceláře Young Pioneer Tours, která organizuje z Číny cesty do Severní Koreje. Její zástupce oznámil, že Warmbierův případ ukazuje, že pro Američany je pobyt v KLDR „příliš velké riziko“. Severní Korea údajně nepovolila žádnému pracovníkovi kanceláře sejít se s Američanem po jeho zatčení. Severní Korea ve Warmbierově případu podle operátora postupovala „strašným“ způsobem. Young Pioneer Tours se specializuje na organizování pobytů v KLDR a sídlí ve středočínském Si-anu.

O bolševickém skanzenu KLDR dále čtěte:

Severní Korea představila vlastní iPad. Parametry je to ale spíš odPad

Protiraketový štít v provozu. Jižní Korea je chráněna americkým deštníkem

KLDR vyvíjí rakety rychleji, než se čekalo. Rada bezpečnosti zkoušky odsuzuje

Japonci kupují jaderné kryty jako šílení. Poptávka stoupla až desetinásobně


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).