Menu Zavřít

Žena jako otrokyně a další nápady

24. 6. 2019
Autor: Euro.cz

Máte před sebou „tlusté dvojčíslo“, a to je pořádná dávka čtení, jak se na začátek období dovolených sluší i patří. Začněme netradičně odzadu, protože málokdo tuší, jak vynalézavě se dá vydělávat na „volunturistice“. Tedy na kombinaci zážitku z exotických zemí podepřeném dobrým pocitem z konání dobrovolnické práce, za niž jsou přitom lidé ochotni platit.

Připusťme, že kambodžská story v dnešním týdeníku Euro spočívající v odevzdávání dětí do sirotčinců jejich rodiči, kteří touto cestou ušetří náklady za školné, „farmáři sirotků“ se nakapsují turistickými milodary a dobrovolníci ze Západu platí za to, aby mohli učit tyto děti třeba angličtině, je sice vynalézavý, ale docela nepěkný byznys.

Proti němu se v Česku rozhodl bojovat „advokát chudých“ Petr Němec, s nímž přinášíme rozhovor, který dokumentuje, jak se u nás vyvíjí náhled na zadlužování a exekuce.

Změnu společenských poměrů dokresluje i text, kde se dozvíte, že „žena je těmto divochům jen zbožím, které nemá práv, může být dána jinému, koná veškeré hrubé práce v osadě a slouží jim jako otrokyně“.

V článku o historii českého trampingu se dočtete, kolik je na tom pravdy.

Svět chce ovšem silný růstový příběh se šťastným koncem a bývá často zklamán.

O tom se dočtete i v článku o startupech, které slibují pokud možno regionálně, ne­li přímo globálně „škálovatelný“ byznys podepřený slibem rychlého růstu, ale předtím je potřeba ještě „trochu přisypat“. Mnohdy se to nepodaří a pak následují žaloby.

Ovšem i velké zavedené ‘ rmy mohou mít spory s akcionáři, kteří mají na rozdíl od managementu často hodně odlišné představy o strategii a vyplácených dividendách. Dočtete se o tom v článku, co vadí některým „minoritářům“ před ostře sledovanou valnou hromadou ČEZ.

V éře duopolu výrobců civilních velkokapacitních letadel se vyznamenal Boeing se svým B 737 MAX, který dělá pořádnou díru v cash � ow leteckých přepravců, již na něj vsadili, a místo vyhlídky na rekordní tržby v hlavní turistické sezoně počítají ztráty. Český Smartwings by mohl vyprávět, cestovky taktéž, ale vy si za dovolenou připlatíte, neboť přepravní kapacita nestíhá poptávku.

Ovšem můžete zůstat v Česku, tipů na strávení volného času najdete uvnitř týdeníku Euro dost. Nocujte třeba v klášteře, svezte se lokálkou nebo putujte pěšky za menhiry, pijte pivo z řemeslných pivovarů, tak odlišné od „masovky“.

Už dlouho mě v týdeníku Euro pár slov tak nedojalo jako tato věta a garantuji vám, že si ji také zapamatujete: „V suti našeho domu jsem našla jen jednu věc: malou dětskou botičku. Byla moje.“ Königsmühle – to je o sblížení Čechů a Němců.

Najděte si v tomto létě čas na usebrání. Contemplatio – toho je nám v dnešní době opravdu zapotřebí.

P. S. Příští číslo týdeníku Euro vyjde 8. července. Přejeme hezké léto!

bitcoin_skoleni

O autorovi| Miroslav Záme ník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?