Firmy, které měly ve vedení ženy, reagovaly na problémy dříve a lépe, tvrdí česká eurokomisařka Věra Jourová
Instituce evropského prokurátora, digitální agenda i zdůraznění ekonomické výhodnosti žen ve vedení. To vše patří mezi hlavní úkoly Věry Jourové, která už půl roku působí v roli eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově komisi. Své široké portfolio, dosažené úspěchy i výzvy, které jsou před ní, představila na Euro Business Breakfast v pražské restauraci Mlýnec.
Jednou z klíčových oblastí je pro eurokomisařku digitální agenda. Pro Česko je velkou výzvou už kvůli vazbám na ekonomiku Německa, které ji vnímá jako prioritu. „Myslím, že bychom měli být schopni zareagovat tím, že i v České republice začneme upřednostňovat ekonomiku, která se má čím dál více soustředit právě do digitální sféry,“ uvedla Jourová. Mezi její úkoly patří reforma ochrany osobních údajů a harmonizace unijních pravidel pro nákupy na internetu, jejichž nejednotnost stále způsobuje u zákazníků nedůvěru. Zaměřuje se také na posílení boje proti trestným činům v digitální oblasti.
Zneužívání evropských fondů V oblasti justice Jourová pracuje na návrzích, které mají za cíl sjednotit procesní pravidla v trestním a civilním právům. Velkým úkolem pak je prosazení instituce evropského prokurátora. Jeho cílem by mělo být vyšetřování trestných činů z oblasti poškozování finančních zájmů EU, tedy zneužívání evropských fondů, ať už podvodným jednáním, nebo korupcí. „Evropský prokurátor je reakce na to, že se do členských států rozděluje velká suma peněz. Pro léta 2014 až 2020 je to skoro 350 miliard eur. Máme statistiky, které ukazují, že existuje velké množství podezření na trestné činy v oblasti poškozování finančních zájmu Evropské unie,“ vysvětlila Jourová. Jen malé množství z nich se ale opravdu vyšetří. Přístupy v jednotlivých zemích se navíc velmi liší.
V oblasti obchodního práva a práva obchodních společností se Jourová věnuje dvěma směrnicím. První z nich se týká práv akcionářů: „To je směrnice, kterou navrhla ještě moje předchůdkyně Viviane Redingová jako reakci na ekonomickou krizi. Je to směrnice, která zavádí větší transparentnost pro řízení firem, transparentnost ve vztahu k akcionářům.“ Druhou je směrnice o jednočlenné obchodní společnosti, která má za cíl zjednodušit zřízení firmy.
Lidská práva bez hysterie Součástí eurokomisařčina portfolia jsou také lidská práva. „Snažím se oblast lidských práv řešit bez hysterie a velkých prohlášení,“ řekla Jourová k agendě, do které spadá například imigrační problematika nebo práva romské menšiny. V oblasti genderové rovnosti odmítá Jourová vnímání žen jako chudinek, které potřebují ochranu. „V podpoře silných žen spíše razím ekonomickou argumentaci, že je i pro byznys výhodné mít ženy ve vedení. Projevilo se to v krizi. Tam, kde byly ženy ve vedení, firmy dříve vytušily, že se bude něco dít. Ženy to dřív avizovaly a tyto firmy se vystříhaly typicky silových mužských řešení v momentě, kdy to chtělo trochu vyváženosti,“ tvrdí. Zároveň je ale její prioritou i pomoc ženám v nouzi, především těm, které zažívají násilí.
Jourová představila i první výsledky svého půlročního působení v Evropské komisi. K nim patří především schválení insolvenčních pravidel pro přeshraniční insolvence a směrnice proti praní špinavých peněz. l *
„Snažím se oblast lidských práv řešit bez hysterie a velkých prohlášení,“ říká Jourová.
O autorovi| Markéta Žižková, spolupracovnice redakce