Ženy vydělávají o 24 % méně než muži. Platové rozdíly mezi muži a ženami jsou na trhu práce od okamžiku, kdy lidé vstupují na pracovní trh. Rozdíly se postupně zvyšují a nejvýraznější jsou po třicítce.
Foto: Profimedia.cz
Nejmenší rozdíly v příjmech mezi pohlavími jsou po 55 roce. Vyplývá to z internetového průzkumu Platy.cz, do kterého se lidé průběžně zapojují. Průměrný měsíční plat v České republice se všemi odměnami je u mužů podle platového online průzkumu Platy.cz 27 942 korun českých. Ženy si za měsíc vydělají v průměru o šest a půl tisíce méně.
„Rozdíly mezi výdělkem mužů a žen ovlivňuje také výběr pracovních pozic. Když jsme porovnali rozdíl mezi platem muže a platem ženy obecně, ženy vydělávaly o téměř čtvrtinu méně. Když jsme porovnali jen platy mužů a žen na stejných pozicích, vyšlo nám, že rozdíl mezi jejich výdělkem je 10 %,“ uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Profesia CZ.
Největší rozdíl v platech je ve věku od 35 do 44 let
Při nástupu na pracovní trh, ve věkové kategorii od 17 do 24 let, je rozdíl mezi platem muže a ženy 16 % ve prospěch muže. V průběhu pěti let na trhu se rozdíl mezi jejich výdělky zvětší o pět procentuálních bodů a ve věkové kategorii od 35 do 44 let dosahuje tento rozdíl svého vrcholu. Ženy si vydělají ve věku od 35 do 44 let až téměř o třetinu méně než si v tomto období vydělají muži. Po 45 roce se platové rozdíly opět zmenšují a nejmenší rozdíl v tom, kolik si vydělá žena a kolik muž, je ve věku nad 55 let, kdy je rozdíl mezi platem ženy a muže 13 %.
Rozdíly mezi výdělkem mužů a žen jsou i na stejných pozicích
I na stejných pozicích ženy vydělávají méně než muži v průměru o 10 %. Nejvýraznější rozdíl mezi platem mužů a žen je na pozicích provozní manažer (- 29 %), barman (- 24 %) a vedoucí výroby (- 23 %). Podstatně méně než muži ženy vydělávají i na pracovních pozicích account manager, pekař nebo vedoucí oddělení.
“Tyto údaje nevypovídají o diskriminaci žen v oblasti odměňování, jen všeobecně naznačují, ve kterých oblastech a na kterých pozicích jsou muži lépe placení než ženy. Pro hlubší analýzu existence diskriminace je kromě pracovní pozice důležité vzít do úvahy i vzdělání zaměstnance, jeho věk, lokalita, ve které pracuje, jeho pracovní zkušenosti a samozřejmě kvalitu vykonané práce,“ doplňuje Valenta.
Více informácí o tématu naleznete na webu Profesia.cz.