Primitivním způsobem lze provést kontrolu řádného zdanění cigaret. U těchto výrobků má státní správa vše, co pro kontrolu potřebuje. Protože jsou kolkované, nemusí se prověřovat dovozní doklady, není třeba kontrolovat faktury ani účetnictví, ba ani přijaté tržby prostřednictvím registračních pokladen. Existuje i Cenový věstník, v němž lze zjistit, které výrobky se mohou vyskytovat na trhu, a které nikoliv. Stačí se podívat na jakoukoliv krabičku cigaret a vše je jasné i laikovi. A přece nebylo na ministerstvu financí nikomu divné, když v roce 2000 poklesl prodej cigaret v České republice o čtyři miliony kusů.
Následně se to projevilo i na výběru spotřební daně z tabákových výrobků. Poklesla o dvě a půl miliardy korun. Daněmi nejvíce zatížený potravinářský výrobek (cigarety se kupodivu řadí k potravinářským výrobkům), u nějž nelegální obchod způsobuje státu mimořádně vysokou újmu, v tomto případě v miliardách korun, je těžko odolatelným lákadlem pro ty, kteří chtějí pokoutně vydělat.
Pokud by se někdo domníval, že obchod s pašovaným zbožím je riskantní, vyvede jej z omylu návštěva každé větší tržnice. Jako příklad mohou sloužit Potůčky na Karlovarsku, kde je pouze hraniční přechod pro pěší. Prodejci nabízejí cigarety v Česku nevídané a Cenovému věstníku neznámé. Vévodí jim značky jako Prima, F6, Kabinet či Club, v sousedním Německu většinou populární a dobře prodejné zboží. Není divu, že o tržnici v Potůčkách byla odvysílána v německé televizi i reportáž.
Tržnice je v pěší zóně vedoucí k přechodu, k němuž neexistuje jiná přístupová cesta. Proto jsou pracovníci celní správy a policie nuceni denně touto tržnicí procházet či zvolna projíždět svými vozy. Nic z toho však mezi trhovci nevyvolává ani sebemenší stopy znepokojení.
Průměrná daňová povinnost trhovců činí méně než tisíc korun ročně a pouze zásluhou některých velkých firem se tento průměr zvyšuje na tři tisíce ročně.
Únik cla a spotřební daně se dá odhadnout na čtyři až pět miliard bez DPH a daně z příjmu. Ministr financí Sobotka, který byl o všem již písemně informován šéfem jedné z největších tabákových firem na českém trhu, by si měl udělat čas a zajet se do obce Potůčky podívat. A potom se podívat třeba na internetové stránky Generálního ředitelství cel, kde se v rubrice tiskových zpráv dočte, že boj proti pašování cigaret bude prioritou číslo jedna. A tu je už zpráva z roku 2000.
Léta ubíhají a český lid žije stále zdravěji. I když se podařilo ztráty spotřební daně dorovnat zdražením cigaret, s čímž se ministerstvo financí nedávno pochlubilo, vykouřilo se u nás loni o dvě a půl miliardy cigaret méně než v roce 1999. Ministr Sobotka může být spokojen. Má silný argument, jak ušetřit peníze za antikuřáckou kampaň ministerstva zdravotnictví.