Menu Zavřít

Žiju v trojím čase

25. 3. 2003
Autor: Euro.cz

Radomír Dočekal, ředitel Barrandov Studio

Barrandovské ateliéry jsou plné zahraničních filmařů a jejich vytíženost se pohybuje na hranici devadesáti procent. Společnost na konci ledna oznámila, že její zisk před zdaněním za minulý rok přesáhl šedesát milionů korun. Otevřela nedávno nový útvar pro postprodukci reklamy, její hostivařská studia byla modernizována a na Barrandově brzy začnou vyrůstat další velké ateliéry. O tom, jak vidí budoucnost své firmy i naší republiky, hovořil týdeník EURO u kávy s Radomírem Dočekalem, ředitelem akciové společnosti Barrandov Studio.

EURO: Finanční výsledky vaší firmy za minulý rok vypadají dobře. Jste s nimi spokojen? DOČEKAL: Odpovídaly finančnímu plánu, takže ano. Svědčí to totiž o tom, že jsme neměli přehnaná očekávání. Na druhou stranu má ale člověk vždycky pocit, že to může být ještě lepší, a měl by se dívat spíš na ty příležitosti, které propásne, než na ty, jež využije.

EURO: Litujete některé z těch propásnutých? DOČEKAL: Kvůli povodním nastalo dočasně období, kdy se přestaly točit reklamy. Tím jsme přišli o část zisků. Je také škoda, že některé projekty, které měly loni v Praze vzniknout, se sem nakonec nedostaly. Na léto byl třeba plánován film o životě papeže Jana Pavla II., avšak na poslední chvíli katolická církev nedala souhlas se scénářem a producenti, kteří chtěli natočit oficiální životopis, raději od projektu odstoupili. S tím ale musíme počítat. V našem byznysu je běžné, když se něco neuskuteční.

EURO: Obsazenost vašich studií je velká. Hodláte dokonce na Barrandově stavět nové ateliéry. Jak jste daleko s přípravami? DOČEKAL: Nová studia stavět musíme, protože zájem o ně je obrovský a stále stoupá. Tento trend trvá více než tři roky. Přestože je v Praze spousta prostor, kde se dá točit, filmaři radši dají přednost práci ve studiu, kde je zvukový ateliér, ticho a teplo. V současnosti nám chybí jenom stavební povolení, které bychom měli získat maximálně do měsíce, a potom už začneme vybírat dodavatele a stavět. Mělo by jít o velké a vysoké ateliéry pro filmy, protože malých prostor pro natáčení reklam máme třeba v Hostivaři dost. Kdyby teď stály, tak je máme vyprodané, ale bohužel to nejde tak lehce a rychle jako stavba filmových kulis.

EURO: Proč jste oddělili produkci reklamy od filmových aktivit? DOČEKAL: Vypadá to, že film a reklama je téměř to samé, neboť vznikají podobnou technologií. Reklama má však zcela jiný rytmus. Zatímco film je o týdnech, reklama je o dnech a televize o hodinách. Každá z těchto výrob vyžaduje jiné chápání času. Na to musí Barrandov reagovat, takže vlastně žijeme ve třech časech. To se odráží i při přijímání zakázek. Buď ateliér je, nebo není a zákazník jde jinam. Nikdo nechce čekat, až se místo uvolní. Z toho důvodu jsme museli pro reklamu vybudovat zázemí v podobě útvaru produkce Barrandov a modernizovat hostivařské ateliéry. Sám Barrandov na natáčení reklam neměl dostatek kapacity, protože je většinu roku blokovaný filmem. Modernizace Hostivaře byla nevyhnutelná, pokud jsme o reklamy nechtěli přijít.

EURO: S kým se střetáváte v boji o klienty? DOČEKAL: Překvapivě jsou pro nás v současnosti největší konkurencí britská studia. Dříve to bylo jasné: na prvním místě Amerika, potom Británie a s velkým odstupem následovala kontinentální Evropa. Teď se situace změnila, takže třeba při natáčení amerického filmu Šanghajští rytíři jsme stavěli v Praze Big Ben a na Vltavě celý londýnský Parlament. Evropským produkčním centrem je dnes Praha. Zahraniční projekty jsou navíc pro Barrandov naprostou nezbytností - bez nich by v podobě, v jaké je, nepřežil.

EURO: Domníváte se, že by měl nový český prezident častěji než Václav Havel vyznamenávat podnikatele? DOČEKAL: Jsem rád, že máme prezidenta, jehož názory znám, i když s nimi nemusím vždy souhlasit. To, že je to Václav Klaus, mě uklidnilo. Mám zato, že největším oceněním pro podnikatele je, když má zisk. Neměl by být vyznamenáván za to, že je úspěšný ve svém oboru - jeho firma by měla mít přesah do humanitární nebo jiné oblasti. Podmínkou je, aby to dělal jako dobročinnost, a ne jako promotion.

bitcoin_skoleni

EURO: Vytváří česká vláda dobré podnikatelské klima? DOČEKAL: Zatím stále čekám, jak se projeví. Dosud nepřišla se žádnou dlouhodobou strategií a to je to, co od ní požaduji. Má vytvářet takové podmínky pro fungování firem, aby se neděsily, co bude za půl roku. Doufám, že nastane to, co říkal Karel Gott při podpisu anticharty: Klid na práci.

EURO: Ten ovšem v současnosti narušuje irácký konflikt. Co si o válce myslíte? DOČEKAL: Jsem naprosto pro to, aby byla udržena rovnováha v regionu, a válku proti Saddámu Husajnovi podporuji. Od počátku, kdy nastoupil, narušuje stabilitu v oblasti, která je důležitá pro celý svět. Jak se říká, vůdce je ten, kdo dokáže překlenout propast mezi dosavadní zkušeností a vizí, a tou vizí je bezpečný svět. Dosavadní zkušenost ale k této vizi nevedla, protože prostředky, jež se používaly, byly nedostatečné. Vůdci světa, a já doufám, že naši politici k nim také patří, musí tuto propast překonat. A jestli to dokážou, tak zaplaťpánbůh za to.

  • Našli jste v článku chybu?