Menu Zavřít

Zisk České spořitelny v pololetí stoupl na 8,7 miliardy korun. I díky úvěrovým obchodům

31. 7. 2019
Autor: Martin Siebert/Euro

České spořitelně vzrostl v pololetí konsolidovaný čistý zisk meziročně o 10,5 procenta na 8,7 miliardy korun. Provozní zisk stoupl ještě výrazněji, a to o 19,5 procenta na 11,3 miliardy korun. Největší podíl na nárůstu provozního zisku měl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody a nárůstem úrokových sazeb, uvedla banka. Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního pololetí 4,6 milionu.

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, meziročně vzrostl o 11,5 procenta na 14,7 miliardy korun.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 6,8 procenta na 730 miliard korun. Z toho úvěry domácnostem stouply o 7,2 procenta na 394,2 miliardy korun, a to především díky hypotékám fyzickým osobám, úvěrům malým podnikům a spotřebitelským úvěrům. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o šest procent na 265,9 miliardy korun. Důvodem byl silný růst úvěrů velkým korporacím, malým a středním podnikům a segmentu komerčních nemovitostí.

Závazky ke klientům vzrostly oproti loňskému pololetí o 13,9 procenta na 1,047 bilionu korun.

K růstu provozního zisku podle banky výrazně přispěly také čistý zisk z obchodních operací, který vzrostl o 43,3 procenta na 1,5 miliardy korun, a čistý výnos z poplatků a provizí. „Po sedmi letech poklesu čistého výnosu z poplatků a provizí zaznamenala Česká spořitelna obrat,“ upozornila banka. V pololetí se čistý výnos z poplatků a provizí zvýšil meziročně o 3,8 procenta na 4,5 miliardy korun. Vyšší byly příjmy zejména ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, karetních transakcí a optimalizací nákladových poplatků na úvěrové provize.


Základní příčinou divokého růstu cen bytů jsou extrémně nízké úrokové sazby, které nutí bohaté lidi investovat do nemovitostí. Čtěte více v eseji Levné peníze, drahé byty


Meziročně vzrostly i celkové provozní náklady, zvýšily se o 4,1 procenta na 9,5 miliardy korun. O 6,7 procenta byly vyšší náklady na zaměstnance, a to především kvůli nárůstu mezd.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k letošnímu 30. červnu 1,505 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy k loňskému 31. prosinci se zvýšila o 5,5 procenta.

„Je velká šance, že rok 2019 bude pro banku jedním z nejvýdělečnějších v nové éře,“ komentoval výsledky analytik Starteepo Dušan Jilčí. V řadě oblastí se už podle něj ale bankéři dotýkají pomyslného stropu. Vysoké ceny nemovitostí a zpřísněné podmínky budou utlumovat nové žádosti o hypotéky. Základní úroková sazba ČNB se již nebude v nejbližší době zvyšovat, což má vliv na čistý úrokový výnos pro banku. Také silný růst v korporátních úvěrech se bude těžko překonávat. Spořitelna zůstane zlatým vejcem pro skupinu Erste Group, i když zisky z české dcery nebudou tak rekordní, dodal analytik.

Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Erste Bank v pololetí klesl zisk na na 731,9 milionu eur (18,8 miliardy Kč) ze 774,3 milionu eur před rokem.

Dále čtěte:

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Revolut vstoupil na český trh. Fintechová firma na něm chce mít do konce roku 100 tisíc zákazníků

bitcoin_skoleni

V Česku startuje Apple Pay, platit se dá iPhony i chytrými hodinkami

Ani hotově, ani kartou. Češi si oblíbili mobilní platby

  • Našli jste v článku chybu?