Jihokorejské společnosti Samsung Electronics vzrostl ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů provozní zisk o šest procent na 7,8 bilionu wonů (170 miliard korun). Hospodaření firmy zřejmě podpořila výroba součástek, která pomohla vyrovnat náklady vzniklé firmě kvůli stažení chytrých telefonů z oběhu.
Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters počítali se ziskem 7,4 bilionu wonů. Tržby se snížily o pět procent na 49 bilionů wonů (1,1 bilionu korun).
Samsung minulý měsíc musel po dvou týdnech prodeje stáhnout z oběhu 2,5 milionu přístrojů Galaxy Note 7 kvůli přehřívání baterií, které mohlo způsobit vznícení. Aerolinky po celém světě zakázaly v reakci na to používání těchto přístrojů při letu. Analytici odhadují, že náklady na stažení a výměnu baterií budou činit 1,8 miliardy USD (43,7 miliardy korun).
Kvůli vadným smartphonům přišel Samsung o 7 miliard dolarů. Čtěte více: „Výbušné baterie“ připravily Samsung o 7 miliard dolarů |
Náklady způsobené problémy s telefony se však Samsungu daří vykompenzovat dalšími aktivitami, zvláště prodejem vyspělých počítačových čipů a obrazovek pro chytré telefony. Samsung je největším výrobcem počítačových čipů na světě a předním dodavatelem vyspělých obrazovek OLED pro mobilní přístroje. Samsung používá tyto obrazovky také pro své přístroje Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge, jejichž prodeje se nedotkly problémy přístroje Note 7.
Výsledky Samsungu jsou pouze předběžné a nezahrnují žádné bližší detaily ani odhady škod způsobených problémy Galaxy Note 7. Konečné výsledky firma zveřejní koncem tohoto měsíce.
Čtěte také:
Další rána pro Samsung: po mobilech explodují i pračky
Samsung prodává podíly ve firmách, připravuje se na krizi?