Menu Zavřít

Získejte ocenění za přístup k ženám

25. 7. 2005
Autor: Euro.cz

ROVNÉ PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI Firmy působící v Česku mohou získat ocenění od nevládní organizace Gender Studies. Obdrží je zaměstnavatelé, kteří poskytují rovné příležitosti pro muže i ženy.

ROVNÉ PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI Firmy působící v Česku mohou získat ocenění od nevládní organizace Gender Studies. Obdrží je zaměstnavatelé, kteří poskytují rovné příležitosti pro muže i ženy.

Společnosti, které nediskriminují ženy, mohou získat ocenění. Nevládní nezisková organizace Gender Studies totiž - po úspěšném loňském nultém ročníku - vyhlašuje soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v České republice. Na akci spolupracuje také ministerstvo průmyslu a obchodu, finančně ji podporuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. Vítězové budou vyhlášeni na konferenci Role rovných příležitostí v prosperitě podniku, která se uskuteční v listopadu.

Letošní ročník soutěže se zaměřuje na postavení žen v řídicích pozicích. „Rovné příležitosti žen a mužů se dosud v českém prostředí nestaly adekvátně respektovaným tématem. Soutěž si proto v první řadě klade za cíl propagovat tuto otázku napříč společností. Zároveň chce ocenit firmy, které vedou programy prosazující rovnost žen a mužů, a vyzdvihnout jejich snahy a úspěchy,“ říká ředitelka Gender Studies Alena Králíková.

PŘIHLÁŠKY DO ZÁŘÍ Zájemci se mohou do soutěže přihlásit jednoduše: Stačí nejpozději do letošního 18. září vyplnit dotazník na internetové stránce www.rovneprilezitosti. ecn.cz. Druhou podmínkou je souhlas s doplňkovým rozhovorem. Mezi hodnocené oblasti patří: - firemní prostředí (možnosti pružné pracovní doby, role rovných příležitostí pro ženy a muže v rámci firemní kultury), - postavení žen ve firmě (jejich podíl ve společnosti, struktura pracovních pozic žen a mužů), - postavení žen v řídicích pozicích (speciální programy zaměřené na profesionální rozvoj žen). V odborné porotě zasednou vedle ředitelky Gender Studies Aleny Králíkové také místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn, viceprezidentka Graduate School of Business Dagmar Glückaufová či koordinátorka Národního kontaktního centra Ženy a věda Marcela Linková. Dalšími členy poroty mají být členka revizní komise České společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Lucie Machálková, výkonný ředitel Business Leaders Forum Tomáš Nejedlo, ředitel odboru ministerstva průmyslu a obchodu Václav Polák a zástupkyně ministerstva práce a sociálních věcí Dagmar Zelenková. LONI ZVÍTĚZILA FIRMA IBM

V loňském nultém ročníku se na prvním místě umístila firma IBM Česká republika. Druhou příčku obsadila společnost Hewlett-Packard a třetí skončil Procter and Gamble. Ve speciální kategorii malých a středních firem získala cenu redakce týdeníku Respekt. Organizátorky se také rozhodly udělit zvláštní cenu „za dobrý start“ - dostala ji firma AirProducts, nabízející technické plyny a technologie. Vítězné firmy obdržely symbolické dárky - broušené vázy.

O podobné ceny mohou firmy usilovat i letos. Vedle „hmotné maličkosti“ získají především možnost prezentovat se logem prestižní soutěže, zaštítěné dvěma ministerstvy.

Loňský vítěz - IBM - je podle organizátorek jednou z mála firem, která veřejně prezentuje svůj přátelský postoj k rovným příležitostem. „To, že si IBM uvědomuje společenské překážky, kterým čelí ženy zvláště v technických oborech, je patrné již z webové prezentace firmy,“ říká Linda Sokačová z Gender Studies. „Jedním ze základních předpokladů, které umožňují slaďování profesního a rodinného života, je flexibilní pracovní uspořádání. Právě IBM umožňuje svým zaměstnancům a zaměstnankyním pracovat pružně, na částečné úvazky, včetně možnosti práce z domova či práce po telefonu,“ dodává.

**NEROVNÉ PODMÍNKY PŘETRVÁVAJÍ

Podle organizátorek soutěže má uplatňování rovných příležitostí ve firmách i ekonomický efekt. Potvrzují to i zahraniční výzkumy a zkušenosti. Ve firmách, které se zaměřují na vstřícné pracovní podmínky a uplatňují rovné příležitosti, stoupla výkonnost zaměstnanců, zvýšila se jejich loajalita vůči firmě, snížila se nemocnost a podobně.

bitcoin_skoleni

V České republice podle představitelek Gender Studies přetrvává mezi ženami a muži stále řada nerovností, které je třeba odstranit. To se týká i pracovního trhu a finančního zabezpečení. Stále není pravidlem, že za stejnou práci jsou ženy ohodnoceny shodně jako muži - dostávají v průměru až o třicet procent méně. Ženy s malými dětmi či v předdůchodovém věku jsou diskriminovány při přijímání do zaměstnání.

Zdaleka neexistují stejné šance na kariérní postup či stejné podmínky v přístupu k úvěrům, pojištění a hypotékám. V nedohlednu se v České republice zdá být také naděje žen na důstojný důchod, který se nebude snižovat o dobu strávenou péčí o malé děti. 

  • Našli jste v článku chybu?