Menu Zavřít

Získejte pro svou stavbu áčko

17. 10. 2005
Autor: Euro.cz

RATING PRO STAVEBNÍ PROJEKTY Developeři mohou v Česku pro své projekty získat ratingové hodnocení. Umožňuje to nový produkt nazvaný Dobrý development. Největšího Škůdce developmentu má naopak odhalit stejnojmenná anketa.

bitcoin_skoleni

RATING PRO STAVEBNÍ PROJEKTY Developeři mohou v Česku pro své projekty získat ratingové hodnocení. Umožňuje to nový produkt nazvaný Dobrý development. Největšího Škůdce developmentu má naopak odhalit stejnojmenná anketa. Rating developerské projektu je signálem pro potenciálního kupce nemovitosti nebo nájemce. Zároveň je i doporučující analýzou pro samotného developera. Udělení ratingu začala v Česku nabízet konzultační společnost Centers Europe. „Chceme nabídnout alternativu ke klasickým soutěžím jako je třeba Stavba roku nebo Best of reality,“ vysvětluje jednatelka společnosti Pavlína Hajná. „Hodnocení bude přiděleno na základě asi stovky různých parametrů. Roli bude hrát stavební i estetická hodnota budovy, lokalita a také to, jaké výhody nabídne nájemcům,“ upřesňuje Kryštof Hajn, který ratingový projekt vede. Rating bude mít rozpětí od nejlepšího hodnocení AAA+ až po nejslabší D-. Výstupem bude také slovní komentář, který rozebere důvody přiděleného hodnocení. „I když projekt získá slabší rating, hodnocení se může opakovat a jít nahoru. Například v důsledku toho, že v daném místě se zlepší dopravní spojení,“ připomíná Hajn. Pro udělení ratingu stačí jako výchozí podklad projekt pro stavební povolení. Zpracování údajů a přidělení ratingu trvá dva až tři týdny. Cena se odvíjí od velikosti projektu a skládá se v zásadě ze tří složek. „U středně velkého projektu na 30 bytů se základní cena za přidělení ratingu pohybuje kolem 50 tisíc korun. Pokud bude chtít developer zpracovat i analytickou část s dlouhodobějším výhledem a doporučeními pro budoucnost, dostane se cena ke 100 tisícům korun. V těchto částkách není zahrnuta případná inzerce, kterou si developer může ve vazbě na rating objednat v médiích,“ říká Hajn. Kromě toho, že se developerská společnost pochlubí ratingem navenek, může hodnocení zároveň jí samotné posloužit jako doporučení, v čem projekt vylepšit. Rating bude možné získat v různé fázi projektu. Jak před začátkem jeho realizace, tak v průběhu stavby a pak i během provozu budovy. Developer tedy může včas opravit některé nedostatky. Hodnocené projekty se budou dělit do dvou kategorií - na rezidenční a nerezidenční development. Do rezidenční kolonky patří byty a rodinné domy. Do nerezidenční kategorie spadají například kancelářské a nákupní prostory, hotely a průmyslová i logistická centra. Podle Center Europe má rating oproti výročním cenám typu Stavba roku několik výhod. Udělení případné ceny v těchto soutěžích je sice dobrou reklamou pro stavbu, neumožňuje ale zpětnou vazbu, tedy úpravu slabých míst projektu ještě během přípravy nebo stavby. Poroty ve zmíněných soutěžích jsou navíc podle Centers Europe ovlivněny lobbingem. Svůj rating může naopak získat každý. KDO JE NEJVĚTŠÍ ŠKŮDCE DEVELOPMENTU?**

Kromě ratingu pro developery rozjela společnost Centers Europe minulý týden také kuriózní anketu o největšího Škůdce developmentu. Na webových stránkách společnosti mohou zájemci hlasovat pro organizace nebo jednotlivce, kteří nejvíce „znepříjemňují realizaci developerských projektů, aniž by operovali s oprávněnými a smysluplnými důvody, proč projektu bránit.“ Podle Kryštofa Hajna se již v anketě objevuje několik favoritů. „Jsou to některé ekologické iniciativy. Je zajímavé, že přestože jde o organizace z různých koutů republiky, za všemi stojí pořád ty samé dvě tři osoby,“ říká Hajn. Vyhodnocení ankety a vyhlášení Škůdce developmetnu je plánováno na začátek příštího roku. 

  • Našli jste v článku chybu?