Menu Zavřít

ŽIVÉ SMLOUVY MRTVÉHO MANAŽERA

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

AliaChem

AliaChem není firma, která se sotva drží nad vodou. Naopak, vykazuje zisk a velký kus restrukturalizace má za sebou. Přesto je jedním z horkých kandidátů vládního programu revitalizace. Tuto pomoc potřebuje kvůli definitivnímu oddělení od Chemapol Group.

Od krachující společnosti Chemapol Group je sice AliaChem poměrně vzdálený (mezi ním a touto mateřskou společností holdingu je ještě subholdingová společnost C. H. Chem), jeho postavení je však při probíhajícím konkursu Chemapol Group značně nejisté. Během vypořádání se může změnit jak struktura vlastníků AliaChemu, tak i jeho celkové závazky.

Zadlužení firmy, které nyní dosahuje necelých pěti miliard korun, se může podle informací týdeníku EURO dokonce o dalších 900 milionů korun zvýšit kvůli loňským převodům akcií na základě několika smluv, které podepsal rakouský manažer ve službách Chemapol Group Hugo Michael Sekyra, jenž loni na podzim spáchal ve Vídni sebevraždu.

Smlouvy o převodu akcií předcházely vzniku AliaChemu a byly součástí fúze, při níž se sloučily čtyři firmy - Moravské chemické závody (MCHZ), Fatra, Technoplast a Synthesia. Některé z těchto dohod mohou být neplatné, protože podle ni ch došlo k majetkovému převodu v posledních šesti měsících před datem, které je rozhodující pro vypořádání úpadku Chemapol Group. Návrh na konkurs Chemapol Group byl podán 22. prosince 1998, při vypořádání majetku tohoto úpadce je tak možné zru šit všechny převody, které proběhly po 22. červnu 1998.

Přitom například smlouva mezi MCHZ, C. H. Chem a firmou Investkonzult, kterou má týdeník EURO k dispozici, nese datum 24. července 1998. Týká se převodu akcií v hodnotě 250 milionů korun. Společnost AliaChem má podle ní převzít závazky C. H. Chem se souhlasem společnosti Investkonzult (firma Aleše Třísky, původem jaderného fyzika, spoluzakladatele brokerské firmy Eastbrokers a blízkého spolupracovníka skupiny YSE).

I kdyby byla smlouva kvůli probíhajícímu konkursu Chemapol Group označena za neplatnou, tento závazek bude muset zaplatit nejspíše AliaChem. Zkrátka Investkonzult musí dostat peníze. Vyjádření konkursního správce Alexandra Vacka nebylo možné do uzávěrky čísla získat.

Představitelé AliaChemu tuto hrozbu nechtějí komentovat. „Nic o tom nevím, uvedl ke zmíněné smlouvě generální ředitel AliaChemu Pavel Brůžek. „Pokud by však měla být skutečností, šlo by o hrubou manažerskou chybu H. M. Sekyry provedenou bez k onzultace se statutárními orgány, dodal. Firmu dnes více trápí fakt, že není jasné, jak se v průběhu konkursu změní její vlastníci.

Chemapol Group sice přímo drží jen 10,5 procenta akcií, i tento majetek je však zastavený u Konsolidační banky a Union Banky. Rozhodujícím vlastníkem AliaChemu s téměř čtyřicetiprocentním podílem je nyní C. H. Chem. I jeho akcie však mohou propadnout jako zástava Konsolidační bance (30 procent akcií), Crédit Lyonnais (3,4 procenta) nebo Komerční bance (2,8 procenta).

Budoucí strukturu vlastníků AliaChemu dnes nedokáže odhadnout ani konkursní správce Chemapol Group Alexandr Vacek. Průběh úpadku a vypořádání majetku budou podle jeho názoru nejvíce závislé právě na tom, jak se věřitelé Chemapol Group k těmto složitým vlastnickým vztahům postaví a zda budou trvat na striktním uplatnění zástavního práva.

Mezi jednookými králem

Z vnějšího pohledu je na tom AliaChem nepoměrně lépe než další revitalizační kandidáti, tedy Škoda Plzeň, ČKD, ZPS či Tatra. Na rozdíl od nich má zisk, výroba běží a věřitelské banky jsou připraveny k dohodě o restrukturalizaci úvěrů. Podl e ředitele Brůžka chtějí mít ale jistotu, že se AliaChem od krachujícího Chemapol Group definitivně oddělí. „Firmě s nejasnou akcionářskou strukturou prostě nikdo nepůjčí, vysvětluje.

S provozními úvěry zatím nemá AliaChem potíže, další finanční prostředky bude ovšem potřebovat na rozvojové programy, které mají být pokračováním nastoupené restrukturalizace. U vybraných výrobků, u nichž má firma na trhu silnou pozici, počítá s investicemi do návazného zpracování tak, aby při výrobě dosáhla vyšší přidané hodnoty. Tento ukazatel se má do roku 2002 zvýšit podle podnikatelského záměru firmy téměř o polovinu a dosáhnout 5,3 miliardy korun.

Ředitel Brůžek říká, že firma není na Chemapol Group nijak závislá. „Všechny obchodní a finanční vazby už byly přerušeny, tvrdí Brůžek. Konkurs mateřské společnosti holdingu se ovšem AliaChemu dotýká nepřímo. Odběratelé se opožďují s placením a dodavatelé nasadili tvrdší platební podmínky. Pohledávky po lhůtě splatnosti tak firmě během několika měsíců narostly o 300 milionů korun. V současné době se pohybují kolem 750 milionů korun, závazky AliaChemu po lhůtě splatnosti dosahují 680 milionů korun.

Bankám sice nyní AliaChem dluží 4,7 miliardy korun, i toto úvěrové zatížení však představuje oproti minulosti výrazné snížení. Brůžek uvádí, že firma je za posledního půl roku snížila o půl miliardy korun, od faktického vzniku společnosti, tedy od poloviny minulého roku, se v šak suma úvěrů snížila o 1,5 miliardy korun. AliaChem byl zaregistrován k prvnímu lednu letošního roku, ke sloučení společností Synthesia, Moravské chemické závody, Fatra a Technoplast, které jsou dnes ve struktuře podniku odštěpnými závod y, však došlo už v červnu 1998.

Zatímco v loňském roce toto spojení zaznamenalo ztrátu ve výši 414 milionů korun, první měsíce letošního roku jsou ziskové. Ke konci května vykazuje AliaChem při tržbách ve výši 3,9 miliardy korun provozní zisk 136 milionů korun. I ve stínu konkursu Chemapol Group, s nímž původní plán nepočítal, tak AliaChem dosahuje lepší než očekávané výsledky. Zisk se má například za celý letošní rok pohybovat kolem 214 milionů korun, tržby by měly vyšplhat na 13,3 miliardy korun.

Pryč od Chemapolu

Také konkurs Chemapol Group sice může časem akcionářskou strukturu AliaChemu vyjasnit, podle Brůžka je to však běh na příliš dlouhé trati. „Konkurs se může protáhnout na několik let a tak dlouho my čekat nemůžeme, upozorňuje. Podnik podle něj nemůž e v příštích letech jen přežívat, potřebuje se rozvíjet. „Cílem revitalizace je ujasnit vlastnické vztahy a zúžit věřitelské portfolio financujících bank, vysvětluje důvody pro žádost o státní pomoc.

Důsledkem sloučení původních podniků má dnes AliaChem úvěry od třinácti bank. Jak se ukázalo už v minulých měsících, při tomto počtu věřitelů je dohoda o restrukturalizaci úvěrů nebo o společném postupu při dalším financování firmy téměř nemožná. Po vyhlášení konkursu na Chemapol Group se sice banky dohodly, že u AliaChemu, který považují za nadějný projekt, nesníží svou úvěrovou angažovanost, do podpisu standstill agreement (stabili zační dohody) se však příliš nehrnou. Dohodu, která měla být původně podepsána začátkem dubna, dosud neuzavřely. Brůžek se domnívá, že jednání je přesto na dobré cestě. „Textové části smluv jsou již připraveny a probíhají jednání o výběru porad enské organizace, řekl. Ze spektra úvěrujících bank již byli podle něho vybráni zástupci, kteří zasednou v koordinačním výboru, jenž by měl řídit další financování AliaChemu. Po navrhované revitalizaci by měla být jeho nejvýznamnějším členem Konsol idační banka.

Dvě mouchy naráz

Zamýšlené oživení AliaChemu má dva kroky a v obou se počítá s účastí Konsolidační banky. Ta má být nejen významným věřitelem ale i vlastníkem firmy. V první fázi by posílila kapitál AliaChemu o zhruba 1,7 miliardy korun tím, že b y od něj koupila jeho vlastní akcie. Ve druhé by převzala úvěry některých bank, a pomohla tak při restrukturalizaci úvěrového portfolia.

Podle návrhu by Konsolidační banka od AliaChemu koupila (zhruba za zmíněných 1,7 miliardy korun) sedmnáct procent akcií, které jsou zbytkem provedené fúze. Prodej spěchá, protože AliaChem se jich ze zákona musí zbavit do konce letošního roku. A pok ud se vlastníkem stane Konsolidační banka, bude mít jako významný akcionář zájem na chystané restrukturalizaci úvěrů. Když se tak zvýší její úvěrová angažovanost, vyřeší se tím další problém.

MM25_AI

Ze čtyř revitalizačních podmínek, tak jak je schválila vláda (dosahovaný provozní zisk, počet zaměstnanců nad 2000, tuzemské dodávky nad miliardu korun a kumulované zadlužení u Komerční banky, České spořitelny a Konsolidační banky přes tř i miliardy korun), firma splňuje jen první tři kritéria. Kumulované zadlužení vůči jmenovaným bankám totiž dosahuje jen 2,2 miliardy korun.

Z nynějších třinácti úvěrujících ústavů mají vůči AliaChemu největší pohledávky Komerční banka, Citibank a Česká spořitelna (EURO 10/1999). Pohledávky pod 150 milionů korun má více než polovina úvěrujících bank.

  • Našli jste v článku chybu?