Menu Zavřít

ŽIVOT NEJEN PRO PENÍZE

27. 8. 2001
Autor: Euro.cz

G e o r g e     S o r o s

Dnes téměř sedmdesátiletý George Soros (12. 8. 1930) je žijící legendou moderního kapitalismu. Málokdo si uvědomuje, že on a několik dalších jeho charakteru a schopnostem podobných lidí podpořilo svou „drobnou prací plán bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana na zničení komunismu. Zatímco Reagan posílal v 80. letech na oběžnou dráhu kolem Země laserová děla, aby tak mocensky a finančně zdecimoval tehdejší Sovětský svaz, Soros dával opozičním hnutím z východní Evropy peníze. Když jsme cinkali v roce 1989 klíči, byla to i Sorosova zásluha.

Kupříkladu Nadace Charty 77 dostala podle jejího zakladatele Františka Janoucha od Sorose do revoluce v listopadu 1989 dva a půl a později další dva miliony dolarů. Středoevropská univerzita je také Sorosův projekt. Kvůli špatnému vztahu bývalého premiéra Václava Klause k takzvaným nevládním iniciativám se však tato univerzita přestěhovala z Prahy do Budapešti, kde ji nikdo nebuzeruje a kde jí vláda vychází vstříc. Dnes Soros financuje například i nákupy injekčních stříkaček pro americké narkomany, protože chce přispět ke snížení úmrtnosti v této rizikové skupině obyvatelstva. Neurčitelný počet milionů dolarů napumpoval Soros oficiálně i potajmu do postkomunistického Ruska, aby mu pomohl vstoupit na novou orbitu.

George Soros je Žid. Narodil se v Maďarsku, přežil nacistické vyhlazování svých soukmenovců a před komunismem uprchl v roce 1947 do Spojeného království. Kariéru začal jako poštovní poslíček. Zřejmě ale měl jasno a hlavně vůli, takže vystudoval Londýnskou ekonomickou školu. Kromě financí ho to vždy táhlo k filozofii, zejména pak k filozofu Karlu Popperovi a myšlenkám obsaženým v Popperově knize Otevřená společnost a její nepřátelé. Otevřená společnost jako koncept se stala Sorosovým intelektuálním osudem. Vydělával peníze na finančních trzích a část zisku věnoval a dodnes věnuje právě na realizaci tohoto konceptu.

MM25_AI

V roce 1956 se Soros přestěhoval do Spojených států, to jest do centra světových financí, a začal obchodovat takříkajíc na ostro. Jeho firma Soros Fund Management řídí skupinu investičních fondů sdružených pod názvem Quantum Group of Funds.

Soros vydělal na burzách a finančních trzích obrovské peníze. Slavným se stal mimo jiné jeho útok na britskou libru v roce 1992, který mu přinesl podle některých odhadů asi miliardu dolarů. Často ale utržil i velké ztráty, naposledy několik miliard dolarů loni v létě v Rusku během tamní finanční krize. Pozorovatelé říkají, že Sorosovou taktikou je vyvolat na finančních trzích nejdříve zmatek a pak z něj vytěžit tolik peněz, kolik to jen jde. Bývalý německý kancléř Helmut Kohl zařadil Sorose počátkem 90. let mezi spekulanty zodpovědné za rozkolísání tehdejšího Evropského mechanismu směnných kursů. Soros se sice narodil v Maďarsku a stal se občanem Spojených států, ale žije a podniká v celém světě. Jako významný aktér světového dění zřejmě velmi dobře chápe, že dnešní svět propojený internetem a rychlými skoky kapitálu z jednoho kontinentu na druhý potřebuje nový, oproti dřívějšku přísnější řád. Soros v podstatě říká: Globální ekonomika potřebuje globální politiku. V dnešním chaosu na světovém finančním trhu se ale nemůže vyznat už ani George Soros. A když se Soros v situaci nevyzná, nic nevydělá a pak ani nebude moci dát další miliony či miliardy na realizaci svého snu o otevřené společnosti. Proto chce Soros změnit svět.

  • Našli jste v článku chybu?