Menu Zavřít

ŽIVOT SE STÍNEM

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

A l i a C h e m

AliaChem začal svou dráhu nad očekávání dobře. Lepší než plánované výsledky mu však nejsou nic platné. Start mu zkomplikovala krachující matka. Ve stínu konkursu Chemapol Group musí bojovat o důvěru víc než kterýkoli jiný subjekt.

Představitelé AliaChemu sice tvrdí, že vůbec nepočítají s tím, že by se mohl konkurs mateřského holdingu přesunout i na tento výrobní podnik. Přes-to připravují s věřitelskými bankami dohodu, která upevní jeho pozici. Podle ředitele divize financí AliaChemu Martina Bartáka se již banky předběžně dohodly, že se v následujících třech měsících nepokusí vůči firmě snížit úvěrovou angažovanost pod dohodnutou hranici. Tuto dohodu, by měly podepsat do konce března. Do tří měsíců od jejího podpisu by se pak měly domluvit na restrukturalizaci úvěrů.

Cílem této restrukturalizace není podle Bartáka mírnější splátkový kalendář, ale zúžení úvěrového portfolia. AliaChem, který vznikl sloučením Synthesie, Moravských chemických závodů, Fatry a Technoplastu, si z těchto podniků přinesl úvěry od celkem čtrnácti bank. „Pokud chtějí věřitelé firmu účinně kontrolovat, bude i pro ně lepší, když se dohodnou, že se jejich počet sníží, říká Barták. Podle informací týdeníku EURO je největším věřitelem AliaChemu Komerční banka, která mu poskytla více než dvoumiliardový úvěr. Z původní více než miliardy korun má AliaChem necelou miliardu splácet také Citibank. Dalším bankám (například Société Générale, ČSOB nebo IPB) dluží AliaChem po několika stovkách milionů korun. Méně než dvousetmilionovou pohledávku má nyní u této firmy celkem šest ze čtrnácti úvěrujících bank (viz tabulka).

Vůči bankám se Aliachem se splácením neopožďuje, potíže se však už v souvislosti s konkursem Chemapol Group objevily. Situace využívají hlavně malí odběratelé a údajně zejména kvůli nim narostly pohledávky po lhůtě splatnosti o 55 milionů korun. Barták rovněž přiznal, že ze zahraničí jsou pro AliaChem nyní hůře dostupné i dodavatelské úvěry. Přes nápor poplašných zpráv spojených s prohlášením konkursu na Chemapol Group (od 27. ledna 1997) se podle Bartáka dokázali lépe a rychleji přenést domácí odběratelé. „S mnohými jsme se už znovu dostali na běžnou bázi třicetidenních a delších dodavatelských úvěrů, dodal.

Trh bariérám nevěří

Přestože je mezi AliaChemem a mateřskou Chemapol Group ještě jedna firma, a do konkursního vypořádání matky by tak mohly spadnout nanejvýš akcie nově založeného podniku, nedůvěra panuje i mezi investory. Kurs akcií AliaChemu, kterému tak zatím nic nehrozí a v rámci konkursu mateřské firmy může naopak získat nového vlastníka, během posledních dní spadl z více než osmdesáti na sedmdesát korun za kus.

Stínem konkursu nyní trpí i kolínské Koramo. Firma sice patří do skupiny Chemapol Group přes další zprostředkovanou vazbu, potíže mateřského holdingu ji však rovněž zasáhly v citlivé době. Po oddělení od tuzemské distribuce pracně buduje vlastní prodejní síť. V tomto úsilí by kolínské společnosti mohlo pomoci spojení se strategickým zahraničním partnerem Konkurs mateřské firmy nyní vyjednávací pozici kolínské rafinerie zkomplikoval. Firma nicméně podle ředitele divize Koramo Miroslava Přibyla věří, že se rozhovory se strategickým partnerem koncem měsíce znovu obnoví.

Nástup není špatný

AliaChem oficiálně vznikl 1. ledna tohoto roku, po zápisu do obchodního rejstříku. Jeho firmy však už od pololetí loňského roku fungovaly pod hlavičkou Spolany dohromady. Loňské hospodaření AliaChemu skončilo ztrátou přes 400 milionů korun, když z původních firem byly ztrátové Synthesia a Technoplast. O rok dřív, v roce 1997, byly ve ztrátě všechny čtyři společnosti nynějšího AliaChemu a jejich celkový propad by při součtu přesáhl dvě miliardy korun.

Za první oficiální měsíc existence (leden 1999) vykázaly firmy AliaChemu 56 milionů provozního hospodářského výsledku, což představuje 315 milionů korun přidané hodnoty. Tento výsledek předčil původní plány a jako pětačtyřicetiprocentní podíl na tržbách znamená značné zhodnocení vstupních surovin.

Letos firma plánuje více než dvousetmilionový zisk při zhruba třináctimiliardových tržbách. Plánované ukazatele jsou nyní podle ředitele Bartáka hlavním kritériem pro řízení jednotlivých firem Alia-Chemu. Původní podniky, které nyní mají statut divizí, by se nicméně měly brzy stát odštěpnými závody. Toto uspořádání jim dovolí odvádět daně v místě působení a podle představitelů AliaChemu rovněž posílí pravomoci jejich výkonného managementu.

bitcoin_skoleni

Pražská centrála AliaChemu by si napříště měla ponechat zodpovědnost za financování skupiny a za politiku rozvojových programů. Ve sféře jejího vlivu by rovněž mělo zůstat řízení zahraničních afilací. Centralizovaný má být i technický rozvoj.

Zahraniční afilace, které firma převzala od Chemapolu a soustředila je do dceřiné společnosti Chemapol Trade, postupně změní jméno. Například Deutsche Chemapol se tak přejmenuje na Deutsche AliaChem.

  • Našli jste v článku chybu?