Menu Zavřít

Životaschopný znamená úspěšný

9. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Převedení přislíbené částky z evropských fondů na bankovní účet příjemce není tečkou za celým projektem.

Příjemci dotace jsou totiž povinni garantovat udržitelnost jimi realizovaných projektů. Po předem stanovenou dobu musí zůstat zachován účel daného projektu.

Většina úspěšných žadatelů o dotaci z evropských fondů, v tomto případě zOperačního programu Průmysl a podnikání (OPPP), ví, že oznámení o přidělení dotace a její následné proplacení na účet úspěšného žadatele je velkou satisfakcí za týdny a měsíce práce strávené přípravou projektu a jeho následnou realizací. Je však důležité si uvědomit, že převedení přislíbené částky z evropských fondů na bankovní účet příjemce není onou sladkou tečkou za celým projektem. Opak je pravdou. Teprve v tuto chvíli přichází doba, během které má příjemce dotace povinnost prokázat, že projekt, který předložil a zrealizoval, bude životaschopný.

Životaschopnost, neboli udržitelnost projektu je jednou z podmínek poskytovatele dotace. A právě tady musí všichni úspěšní žadatelé bezpodmínečně obstát. Podle pravidel udržitelnosti projektů financovaných z OPPP musí všechny úspěšné projekty fungovat tak, jak byly popsány v žádosti, a to ještěminimálně pět let od doby, kdy byla proplacena dotace.

Majetek nesmíte prodat

Co přesně slovo „udržitelnost“ znamená, stanoví konkrétní podmínky poskytnutí dotace jednotlivých programů. V rámci udržitelnosti každého projektu platí, že bude po předem stanovenou dobu fungovat tak, jak je ustanoveno v podmínkách a popsáno v žádosti o dotaci.

V praxi semohou příjemci dotace setkat s požadavkem zachování dlouhodobého majetku, u něhož náklady na pořízení byly zahrnuty do uznatelných nákladů projektu. Tento majetek pak příjemci dotace nesmí po dobu minimálně pěti let prodat, zcizit či jinak přemístit. Stejně tak mohou mít příjemci dotace povinnost pojistit majetek nabytý v souvislosti s realizací projektu. Příjemci dotace mají také povinnost provozovat produktivní činnost související s projektem po dobu vymezenou v Podmínkách poskytnutí dotace a u všech projektů spolufinancovaných z evropských dotací také platí podmínka archivace veškeré dokumentace projektu, včetně jeho účetnictví, po dobu minimálně deseti let od vyplacení poslední části dotace.

Štěstí přeje připraveným

Povinnost udržitelnosti projektu bymělimít žadatelé na paměti už ve chvíli, kdy je jejich projekt teprve nápadem v hlavě nebo náčrtem na papíře. Právě v tento moment je důležité pečlivě zvážit, zda projekt obstojí v podmínkách ostrého provozu.

Během sestavování projektu by se žadatelé měli důkladně zamyslet nad konkrétními riziky, která by mohla zkomplikovat hladké fungování projektu a pokusit se předem najít jejich možná řešení. Pečlivé zvážení veškerých možných i nemožných situací a objektivní zhodnocení, jakýmzpůsobembymohly ovlivnit udržitelnost projektu, rozhodně není ztrátou času! Naopak, žadatel, který se nebojí si nanečisto položit i nepříjemné otázky a vypracuje možné varianty řešení krizových situací, mnohdy dokáže v případě nastalé krize zachovat chladnou hlavu spíš než někdo, kdo pečlivou přípravu zanedbal.

Při sestavování seznam umožných rizik udržitelnosti projektu by žadatelé měli mít na paměti několik pravděpodobných komplikací. Důležité je například počítat se změnou aktivity konečného uživatele výrobku či služby, kterou vytváří. Co když trhy, na které vyváží svůj výrobek, zasáhne ekonomická recese? Bude schopen zajistit udržitelnost svého projektu i ve chvíli, kdy jeho pravidelní odběratelé neodkoupí veškerý jím produkovaný materiál?Dokáže najít nové odběratele? A za jak dlouho bude mezitím schopen financovat provoz firmy a další výrobu?

Tyto a jim podobné situace totiž mohou nastat a pak bude hrát významnou roli to, jak moc jimi bude žadatel zaskočen. V případě, že podnikatele během pěti let od proplacení dotace ze strukturálních fondů podobná krize postihne a způsobí, že nebude schopen garantovat udržitelnost projektu tak, jak byla definována v Podmínkách poskytnutí dotace, může na něm poskytovatel dotace vymáhat přidělenou částku v plné výši, popřípadě její část, a přistoupit může také k udělení sankcí za porušení pravidel.

Odhalit situaci, kdy příjemce dotace neplní kritéria udržitelnosti projektu, může poskytovatel dotace během některé z mnoha pravidelných kontrol, které jsou definovány v Podmínkách poskytnutí dotace. Plnění kritérií udržitelnosti je kontrolováno jak prostřednictvím takzvaných monitorovacích zpráv (zpráv o dalšímvývoji dokončených projektů – viz přílohu v Profitu 47/2008), tak kontrolami na místě realizace projektu.

Pečlivá kontrola

Kontroly namístě provádějí kontrolní orgány různých úrovní, jejichž úkolemje ověřit, jak byly ze strany příjemce podpory dodrženy podmínky stanovené poskytovatelem dotace. Kontrola může být provedena jak během realizace projektu, tak po jeho ukončení (popřípadě ukončení etapy projektu).

Cílem kontrol je zjistit, zda realizace projektu odpovídá Podmínkámposkytnutí dotace a skutečnostem, které žadatel uvedl v žádosti o platbu. Veškeré závady a nedostatky v dokumentaci projektu je příjemce dotace povinen odstranit v kontrolorem stanoveném termínu.

Na základě provedených kontrol mohou být některé projekty předčasně ukončeny, jestliže nesplní cíl, pro který byly určeny. V takovém případě by mohlo být zahájeno vymáhání sankcí z úvěrových smluv finančními úřady, u dotačních programů by mohly přijít na řadu odvody v objemu plné výše dotace, popřípadě její části. V některých případech i penalizace.

bitcoin_skoleni

Aby nedošlo k výše zmíněným nepříjemnostem, je příjemcům dotace ze strany poskytovatele doporučováno, aby veškeré odchylky od původního projektového záměru konzultovali s poskytovatelem dotace, v případě OPPP tedy s příslušnou regionální kanceláří agentury CzechInvest.

Konzultace se zkušeným odborníkem může minimalizovat dopadymožných problémů a zvýšit šance, že se příjemce dotace i v nepříjemné situaci vyvaruje nutnosti vrátit peníze do evropské pokladny.

  • Našli jste v článku chybu?