Kdo by měl vést fotbalový svaz
Kdo by měl být podle vašeho názoru předsedou Českomoravského fotbalového svazu?
- 1) Vlastimil Košťál 9,9 %
- 2) Pavel Mokrý 0,0 %
- 3) Ivan Hašek 53,2 %
- 4) někdo jiný 23,4 %
- 5) nevím 13,5 %
Kdyby byli na 10. valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) respondenti Manažerského barometru, byl by se s převahou novým předsedou stal Ivan Hašek. Více než 53 procent účastníků pravidelné ankety by hlasovalo právě pro bývalého internacionála. Nicméně se tak nestalo a v čele svazu stojí do dalšího termínu volby, 10. června, nadále Jan Obst.
Autor první reakce se komplexně zamyslel nad situací českého fotbalu:
„Myslím si, že fotbalový svaz funguje stejně jako firma, buďto prosperuje nebo vytváří ztrátu. Zvolením profesionálního ,bafuňáře' do čela svazu by byla opět neadekvátně posílena role funkcionářů, zvolením bývalého hráče pak role hráčů, přičemž obojí je špatně. Dokud fotbalový svaz nepostaví do čela profesionálního manažera zainteresovaného pouze a jen na prosperitě a fungování svazu, do té doby bude mít svaz vždy problém vyjít s rozpočtem a funkcionáři budou jen hlasitě brečet a fňukat, jak to a to nejde a jak mají málo peněz. A nejvíc bude trpět fotbal, nedávná „Smrt Klokana“ krach fotbalového klubu Bohemians Praha téměř po stu letech existence je ukázkovým příkladem toho, jak se funkcionáři fotbalového svazu, přespříliš zaměstnaní sami sebou, ve chvíli, kdy měli předložit nějaké řešení, nezmohli na nic než prázdná slova. Problémem fotbalu není korupce, ale peníze, které vybízejí ke korupci ty, kteří chtějí snadno a rychle zbohatnout. Neexistence kontrolních mechanismů a kolektivní neodpovědnost funkcionářů je dobrým podhoubím pro zlatokopy. Dobrým řešením je vybrat bohatého manažera nebo majitele banky, který se osvědčil v této roli, a je velká pravděpodobnost, že si nebude chtít umazat ruce pro hrst dolarů.“
Ti, kdož se přiklonili k Haškovi, uvádějí následující argumenty: „Jsem samozřejmě pro Ivana Haška. Ten jediný není spjatý s korupčními aférami. Ať mi nikdo netvrdí, že Sparta ani pan Košťál s tím nemají nic společného. Zrno se musí oddělit od plev.“
Jiné stanovisko potvrzuje známé pravidlo o změně: „Ivan Hašek, jako člověk nespojený s korupčními aférami, a taky proto, že změna je jednou za čas prostě potřebná.“
V čele fotbalových funkcionářů by podle tohoto manažera měl stát člověk požívající důvěru: „Nyní jde především o obnovení důvěry sponzorů a veřejnosti, proto se přikláním k Ivanu Haškovi. Kvalitního placeného manažera na vysokou exekutivní funkci lze najmout vždy.“
I následující názor dotvrzuje vědomí, že ten, kdo by měl svaz řídit, by měl udělat rázný konec s dosud používanými praktikami: „Měl by to být Ivan Hašek. Jednak si myslím, že by naši fotbalovou diplomacii měli řídit lidé, kteří o tomto sportu něco vědí, což pan Hašek jistě ví. Za další by se mělo zcela jednoznačně ukázat na to, že s minulými praktikami je definitivní konec a že ona katarze je očistného druhu a je síla s ní něco udělat. Chápu, že nemá tolik zkušeností a protřelosti jako jeho protivníci, ale to považuji v současné situaci za spásný klad.“
Konec za korupcí by chtěl udělat i tento ředitel: „Zkorumpovaná žumpa českomoravského fotbalu mě naštěstí nemusí zajímat a nezajímá, na rozdíl od zkorumpované žumpy české politiky. Volím Ivana Haška, ale proto, že působí jako osoba, která není do minulosti zatažená.“
Odlišný pohled na věc nabízí jiný odpovídající, který by především vyměnil členy výboru. Volil by tedy postup, kterým Ivan Hašek „zastrašil“ funkcionáře: „Ve vší úctě ke všem zmíněným by asi za předpokladu, že by tam nastoupila většina nových členů výkonného výboru, byl nejvhodnější Hašek. Zatím sice nikde nepředvedl schopnost být úspěšným manažerem, ale s těmi vlčáky za zády by pro ně byl asi příliš snadnou kořistí. Ani bych mu to nepřál. Řešením situace ve fotbalu je buď revoluční zásah, který vše změní najednou, s tím, že se to bude několik let usazovat, a nebo bohužel pro český fotbal horší varianta evolučního vývoje, kdy si budeme muset všichni všechno ještě řadu let protrpět a nemoci cokoli změnit. Ta základní otázka pro jakéhokoli kandidáta bude, kdo má větší ekonomickou sílu a je schopen touto silou buď prosadit očistu, nebo bude pro něj výhodnější pohybovat se i nadále v kalných vodách.“
Existují ovšem i názory, jejichž autoři by volili naprostou změnu: „Teď už by to měl být někdo jiný, protože ti předchozí předvedli, že nejsou schopni vyjednávat.“
Poslední vyjádření rovněž obsahuje přesvědčení, že pomoc se skrývá pouze v nové postavě: „Český fotbal dneska představuje v podstatě skanzen z doby rozvinutého socialismu s vysokou koncentrací výrazných rysů té doby, jako je korupce, zneužívání funkcí pro vlastní prospěch, vyloučení konkurence atd. Narovnat tento stav může jen osoba nespojená s minulostí a dojít k tomu může po vyschnutí všech finančních zdrojů, které nehledí na návratnost.“
Odpovídalo 111 manažerů