Menu Zavřít

Zlaté doly

28. 10. 2004
Autor: Euro.cz

Na seznamu nejlepších venture kapitálových investic je i šest českých podniků

Mezi pětadvacítku nejvýnosnějších investic v regionu střední a východní Evropy se zařadilo šest fondů rizikového kapitálu, které investovaly v České republice. Sedmasedmdesát fondů soukromého kapitálu ve střední Evropě za uplynulých patnáct let již ukončilo zhruba 400 z celkových 900 investic. Do ekonomik střední a východní Evropy se tak dostalo přibližně pět miliard eur. Podniky Czech On Line, GZ Digital Media, Keravit, Mineral, Spofa Dental a Zentiva naopak přinesly fondům několikanásobné zhodnocení jejich vkladu. Studii, v níž jsou zahrnuty investice s výnosem přesahujícím dvacet procent ročně, připravila Evropská venture kapitálová asociace (EVCA). Klade důraz nejen na finanční úspěch investora, ale také na jeho pozitivní vliv na růst produkce včetně exportu, vytváření pracovních míst a zavádění nových technologií. „Někdy přetrvávající představu ´rizikového kapitálu´ jakožto krátkodobého spekulativního investování by mělo nahradit vnímání fondů soukromého kapitálu coby dlouhodobých investorů s přidanou hodnotou,“ uvedl předseda České venture kapitálové asociace (CVCA) Jaroslav Horák.

FIN25

Sedm miliard ročně.

Fondy řízené členy CVCA spravují nyní čtyřicet miliard korun, z nichž jen loni v České republice proinvestovaly sedm miliard. Kapitál, který mají venture-kapitalisté k dispozici v posledních letech, strmě roste. Například mezi roky 2002 a 2003 se v rámci České republiky zvýšil objem prostředků v jejich fondech o 68 procent - z 56 na 94 milionů eur. Narozdíl od zemí západní Evropy a severní Ameriky ale domácí zdroje tvoří jen jednu pětinu tohoto kapitálu. V Evropě jako celku je to přitom více než polovina. Zástupci EVCA jsou přesvědčeni, že k posílení domácích zdrojů by mohly vést důchodové reformy, neboť právě penzijní fondy na západě patří spolu s pojišťovnami a bankami k největším investorům do fondů rizikového kapitálu.

Nedostižný Czech On Line.

Zdaleka a zřejmě nadlouho nedostižnou transakcí byla investice fondu DBG Eastern Europe do českého internetového providera Czech On Line. Žádná jiná venture kapitálová investice v celé střední a východní Evropě se s ní nemůže měřit. Ze 6,4 milionu eur, které byly vsazeny do mladé firmy v roce 1998, byla o dvě léta později částka jedenatřicetinásobně vyšší: 200 milionů eur! Czech On Line, který jako první v Česku poskytoval připojení k internetu zdarma, výrazně přispěl nejen svým akcionářům - roční výnos byl neuvěřitelných 566 procent - ale také k rozvoji internetu v České republice. Další úspěšné projekty rizikového kapitálu v Česku už svým výnosem zapadají do standardů běžných i v ostatních evropských zemích. Gramofonové závody - GZ Digital Media - změnily výrobní program z vinilových LP desek na kompaktní disky a v letech 1997 až 2003 dokázaly ve stagnujícím odvětví zvyšovat produkci ze třiceti milionů na více než sto milionů nosičů a přitáhnout několik prestižních klientů (Microsoft, BMG, EMI, Compaq a HP). Výnosnost kapitálu vloženého do GZ Digital Media byla ročně více než čtyřicet procent.
Fond Czech Venture Partners dokázal mimořádně zhodnotit dokonce dvě investice v České republice - do továrny na žáruvzdornou keramiky Keravit (roční výnos 31 procent), a do výrobce břidlicové krytiny a stavebních izolačních materiálů vlastnicky propojených podniků Mineral a Slezské izolační závody (roční výnos 50 procent). Posledními dvěma českými firmami ze studie EVCA jsou výrobce zubařských materiálů Spofa Dental a farmaceutická společnost Zentiva. I oni přinesli svým investorům (Riverside Central Europe Fund v případě Spofy, respektive Warburg Pincus v případě Zentivy) několikanásobné (trojnásobné, respektive pětinásobné) zhodnocení vložených prostředků.

  • Našli jste v článku chybu?