Zlato je kvůli dalšímu vyostření obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou na maximu za více než šest let. Brzy ráno jeho cena během obchodování v Asii přidávala více než jedno procento na 1554,56 dolaru za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), a bylo tak nejdražší od dubna 2013. Zlato je obecně považováno za bezpečnou investici v období nejistoty.
„Zlato v pátek těžilo ze záplavy tweetů (amerického) prezidenta (Donalda) Trumpa,“ řekl agentuře Reuters analytik Stephen Innes ze společnosti VM Markets.
Peking v pátek oznámil dodatečná cla pět a deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do Číny dosahuje zhruba 75 miliard dolarů (1,7 bilionu korun). Trump následně vyzval americké firmy, aby začaly hledat alternativy k podnikání v Číně, včetně přesunu výroby z Číny do USA. V pátek večer v reakci na jeho postup výrazně oslabily americké akcie, trhy v dalších částech světa už byly zavřené, a nemohly tak zareagovat.
Trump pak v neděli na summitu G7 ve francouzském Biarritzu vyjádřil pochybnosti v souvislosti s eskalací obchodního sporu s Čínou. Podle pozdějšího prohlášení Bílého domu tak chtěl vyjádřit politování, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji. Dnes proto výrazně oslabily čínské akcie a čínský jüan sestoupil vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let.
Může obchodní válka mezi Čínou a USA prospět Evropské unii?
Zdražují také ostatní drahé kovy. Stříbro přidává rovněž více než jedno procenta a pohybuje se kolem 17,70 dolarů za troyskou unci, mírnější zisky má i platina a palladium.
Vývoj hodnoty zlata
Čtěte také:
Důsledek obchodní války: čínský HDP rostl nejpomaleji za 27 let
Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu
Úplná obchodní válka posune svět k recesi, varují analytici
Donald a vůně petroleje. Za rostoucí cenu ropy mohou i Trump a Maduro
Dopad obchodní války: Čína přišla o post největšího obchodního partnera USA