To se zatím moc nepovedlo. Diskuse o reformě penzí jsou dál zdlouhavé a dál není jasné, co vláda rovněž slibuje ve svém programu, totiž kdy „veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity“. Z vystoupení ministryně Maláčové víme jen tolik, že vláda zavede, pokud to do voleb stihne, dvojkolejný systém, v němž základní pilíř doplní pilíř zásluhový, ve kterém budou lidé odměňováni nad rámec základu podle toho, jak dlouho a za kolik pracovali a kolik dětí měli.
Zohlednění míry solidarity ve výši penze prosazovaly už středopravicové vlády, které považovaly za nespravedlivé, že lidé, kteří do systému dávají více, z něj tak málo berou. ČSSD a ANO s podporou komunistů jdou dál, když radikálně tlačí na osoby samostatně výdělečně činné, aby zvyšovaly platby do systému. OSVČ, které podle ministryně „možná nedostanou zásluhový důchod vůbec“, se tak stávají vylučovanou entitou, která je trestána za to, že existuje bez zaměstnaneckého krytí.
Stará nespravedlnost je tak pouze přenesena na jiné, ale v systému zůstane.
Celé to nedává smysl. ČSSD spolu s ANO zrušila opt-outový systém pojištění z doby Nečasovy vlády, místo něj zavádějí novou výjimku, kterou však z vlastních peněz nikdo moc ovlivňovat nebude. Rozhodně ne v rozsahu, jaký umožňoval opt-out. Stát sám určí bonitu klienta a pak mu přidá nebo nepřidá pár set navíc.
Návrh se bude ještě upravovat, ale po prvním seznámení je jasné, že zrušený systém povinného spoření části penze byl průhlednější a spravedlivější. A ještě jedna jistota zbyla: důchody budou tak jako tak mizerné, a kdo si dobrovolně nenaspoří, bude ve stáří třít bídu s nouzí.
Začněte spořit, zítra bylo pozdě. •
O autorovi| Petr Fisher, fisher@mf.cz