Bývalému šéfovi německého automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi s koncem loňského roku oficiálně vypršela pracovní smlouva. Devětašedesátiletý Winterkorn, který z čela podniku odstoupil v září 2015 v důsledku emisního skandálu, tak získal nárok na vyplacení důchodového příspěvku v hodnotě kolem 1,2 milionu eur (32,4 milionu korun). Winterkorn ze svého důchodového zabezpečení u Volkswagenu údajně dostává měsíčně 93 tisíc eur.
Volkswagen v září 2013 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Winterkorn krátce poté odstoupil z funkce generálního ředitele podniku, ve které ho nahradil Matthias Müller. Ten dříve řídil výrobce luxusních vozů Porsche, který je součástí koncernu Volkswagen.
Z aféry Dieselgate čtěte více:
Aféra s diesely bude Volkswagen v Kanadě stát 73 miliard
Další dohoda VW v USA. Za emise údajně zaplatí přes 5 miliard
Německá prokuratura loni v červnu začala Winterkorna vyšetřovat kvůli podezření z manipulace s finančním trhem. Podle červnové zprávy úřadu se vyšetřování odvíjí od „dostatečných dokladů“, že Volkswagen nesplnil povinnost informovat investory o případných negativních finančních dopadech emisního skandálu před 22. zářím 2015, kdy se automobilka k manipulaci s měřením emisí přiznala.
O manipulaci prý věděl
Německý list Bild am Sonntag loni na podzim s odvoláním na důvěrné dokumenty z Volkswagenu uvedl, že Winterkorn věděl o manipulaci s měřením emisí ještě předtím, než ji odhalily americké úřady. List rovněž uvedl, že Winterkorn se podílel i na utajování této manipulace.
Informaci o Winterkornově vysokém podnikovém důchodu dnes deník Bild přinesl bez upřesnění zdroje. Německá média ale už dříve informovala, že v rámci podnikového zabezpečení na stáří si Winterkorn našetřil 28,6 milionu eur (773 milionů korun).
S odškodným od Volkswagenu chce evropským poškozeným pomoci americká právní kancelář. Čtěte dále: