Menu Zavřít

Zlé časy

6. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Komentář Banky nebudou vzpomínat na koronavirus rády Bankéři vyvinuli minulý týden mimořádnou ofenzivu, aby zmírnili negativní dopady moratoria, které vláda plánovala uvalit na splácení úvěrů. Podařilo se -odklad splátek není plošný, takže lidé o něj musejí sami aktivně požádat (a čestně prohlásit, že byli postiženi pandemií), a banky tím pádem nebudou muset vyřizovat doslova miliony případů, ale „jen“ statisíce. Podařilo se jim také přesvědčit ministryni Alenu Schillerovou, že se úvěry budou i během přerušení splátek dál úročit, takže dlužníci nakonec zaplatí celkově o šestiměsíční úrok víc, což nejsou malé peníze.

Nicméně moratorium bude letos pro bankovní trh znamenat například u hypotečních úvěrů nižší výnosy v řádu jednotek miliard korun (banky o ně nepřijdou, přesunou se do budoucích let). Zejména malé banky, fintechové projekty a také nebankovní společnosti by ale kvůli tomu mohly mít problém s likviditou a nemusely by to přežít. Nicméně český trh je hotovostí přeplněný, Češi jsou spořiví, takže je odkud si půjčovat, a navíc v záloze číhá Česká národní banka připravena odkupovat cenné papíry.

Bolehlav však pro tuzemské bankovní ústavy přijde teprve po odkladu splátek, které nyní administrují. Podle toho, jak těžce dopadne na ekonomiku současný pandemický výpadek a bude se zvyšovat nezaměstnanost, poroste také počet nesplácených úvěrů. Někteří lidé ztratí práci, firmy nebudou mít zakázky a po skončení moratoria nebudou mít z čeho svůj dluh platit. Podíl nesplácených úvěrů tak může například u hypoték vyskočit ke třem procentům, proti nimž musejí banky už nyní vytvářet rizikový polštář.

K ziskovosti bank nepřispěla ani centrální banka, která výrazně snížila úrokovou sazbu, takže ani úložky nebudou tolik vynášet. Banky tak budou kontinuálně pokračovat v úspoře nákladů a loučit se s některými ze svých zaměstnanců, kteří následně zamíří na úřady práce.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?