Menu Zavřít

Zloba nasměrovaná na Wall Street

15. 12. 2009
Autor: Euro.cz

Jak moc jsou řadoví občané naštvaní na bankéře?

Jak moc jsou řadoví občané naštvaní na bankéře? Výsledky celonárodního průzkumu mediální skupiny Bloomberg svědčí o probublávajícím rozhořčení

Firmy z Wall Streetu se zotavují – jejich pozice v očích americké veřejnosti však nikoli. Hněv veřejnosti směřující na banky a makléřské firmy je stále na vysoké úrovni, vyplývá z celonárodního průzkumu, který si zadala mediální skupina Bloomberg. Šetření mezi tisícovkou dospělých Američanů prováděla od 3. do 7. prosince společnost Selzer & Co. z Des Moines v Iowě. Dvě třetiny dotázaných uvádějí, že na vysoké manažery finančních institucí nahlížejí s nelibostí. Více než polovina respondentů uvedla, že velké finanční společnosti, jež podle všech předpokladů vyplatí na konci letošního roku svým zaměstnancům rekordní bonusy, udělají cokoli, jen aby se obohatily, a že jim neměla být poskytnuta vládní pomoc.
Banky, které čerpaly pomoc z peněz daňových poplatníků prostřednictvím programu na záchranu ohrožených aktiv (Troubled Asset Relief Program, TARP) – schválený Kongresem v loňském roce v celkovém objemu sedmi set miliard dolarů – by neměly vyplácet žádné bonusy, uvedlo 75 procent oslovených respondentů. Z nich se 39 procent vyslovilo zároveň proti vyplácení ročních prémií v těch případech, kdy banka státu peníze již splatila. „Skutečnost, že vůbec přežily, by pro ně měla být dostatečným bonusem,“ říká Cassie Swihartová, osmapadesátiletá zdravotní sestra v důchodu z Warsaw v Indianě. Elijah Brown, dvaačtyřicetiletý nezaměstnaný odborář z Kalifornie, dodává: „Proč by měla být vyplacena prémie někomu, kdo nás dostal do téhle situace?“ Brown patří mezi 64 procent oslovených respondentů, kteří uvedli, že vládní stimulace bank byla špatným rozhodnutím.
Mnohé velké banky se vehementně vracejí k ziskovosti spolu s tím, jak se finanční trhy a celá ekonomika během letošního roku zotavují. Analytici odhadují, že Goldman Sachs, Morgan Stanley a investiční sekce banky JPMorgan Chase letos vyplatí na bonusech celkově 29,7 miliardy dolarů. To by byla rekordní částka, jež překračuje dokonce sumu z roku 2007, kdy bylo vyplaceno 26,8 miliardy dolarů. Oproti loňskému roku, kdy všechny tři uvedené banky přijaly od ministerstva financí podporu určenou na překonání následků finanční krize, by to byl nárůst o 60 procent.
Průzkum, jež si zadala mediální skupina Bloomberg, zjišťoval také názor Američanů na výsledky práce Obamovy administrativy, na potíže, s nimiž se potýká ekonomika na prahu roku 2010, a na válku v Afghánistánu. Kompletní výsledky průzkumu veřejného mínění jsou uvedeny na adrese bx.businessweek.com/obamaseconomic – policy/reference/

SKEPTICKÁ AMERIKA 75 %
Američanů nesouhlasí s vyplacením letošních bonusů zaměstnancům bank, jež čerpaly vládní pomoc

OD NYNĚJŠKA ZA ROK BUDOU AMERICKÉ BANKY….
V horší kondici – 15 %
Neví – 2 %
Stejné jako nyní – 23 %
Zcela zotavené – 6 %
V lepším stavu, ale stále budou mít problémy – 54 %

OČEKÁVANÉ POTÍŽE AMERICKÉ EKONOMIKY V PŘÍŠTÍCH DVOU LETECH
Přetrvávající vysoká nezaměstnanost
81 %
Chronicky vysoké rozpočtové schodky
70 %
Vyšší daně
58 %
Prohlubování státních zásahů do ekonomiky
55 %
Obchodní překážky nebo cla
34 %
Limity na emise uhlíkových plynů v rámci boje s globálním oteplováním
22 %

HODNOCENÍ PŮSOBENÍ BARACKA OBAMY Změna v procentech oproti září
Na postu prezidenta 54 % -2
V ekonomice 45 % -5
Ve zdravotnictví 40 % -7
Řešení rozpočtového schodku 35 % -3
Vztahy s jinými státy 59 % -1
Vedení války 48 % -3
Uchopení problémů finančního sektoru na Wall Streetu 38 % -7

BARACK OBAMA JE…
Příliš orientovaný na byznys 13 %
Příliš proti byznysu 26 %
Víceméně nestranný 52 %
Neví 9 %

Graf: David Foster/Businessweek

FIN25

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

  • Našli jste v článku chybu?