Internet
Stoupající význam internetu s sebou přináší nejen obecný prospěch, ale i významná rizika. Ohroženy jsou příjmy podniků obchodujících po síti i soukromí každého z nás. Nová rizika však hrozí i celým státům. Na dosud neznámou situa ci zatím nejrychleji reagují Američané.
Americká společnost E-Trade patří mezi největší brokerské firmy, které svým klientům umožňují obchodovat s akciemi prostřednictvím internetu. Tržní hodnota firmy se nyní pohybuje okolo 6,2 miliardy dolarů. Šéfovi E-Trade Christosimu Costakosovi to ov šem nestačí. Na valné hromadě společnosti minulý týden oznámil, že hodlá záběr firmy podstatně rozšířit. Chce z E-Trade podle svých slov vytvořit „digitální finančně-mediální společnost . To znamená, že by vedle obchodu s akciemi rád nabízel i zprostředkování finančních transakcí, prodej informací a reklamy, nákupy po internetu, kabelovou televizi, a dokonce chce prodávat takzvaná bezdrátová internetová zařízení. To vše chce kromě Spojených států nabízet i v dalších třiceti zemích světa.
Za síť bezpečnější!
Costakos tvrdí, že spíše než firmu vede „revoluci, která přerůstá v hnutí . Už nyní je každý sedmý obchod s akciemi ve Spojených státech proveden po internetu. To ovšem skýtá i jistá rizika, která si především americká vládní administrativ a začíná stále silněji uvědomovat. Už počátkem letošního března oznámil vrchní prokurátor státu New York Eliot Spitzer, že vytvořil státní Internetový úřad. Tři státní zástupci budou mít na starosti jen případy související s podvody při nákupu akcií po internetu, narušováním soukromí, e-mailovými podvody a všechny kauzy obecně související s využíváním nových technologií. Vrchní prokurátor Mike Fisher ze státu Pennsylvánie založil při svém úřadu podobnou divizi pro informační technologie u ž v roce 1997.
„Musíme držet krok s vývojem a s novými technologiemi, uvedl podle deníku The New York Times Spitzer ve svém prohlášení. Dodal, že očekává další rozvoj internetu a podnikání po síti, avšak lidé se podle jeho názoru při využívání těchto t echnologií a služeb „musí cítit bezpečně .
Jelikož dosud byla oblast působení represivních orgánů definována obvykle geograficky, zájem státních úředníků řešit kriminalitu na internetu způsobil dosud nevyřešené právní, etické a technologické problémy. Ty zatím, zdá se, nahrávají zločincům.
Kde není žalobce…
„Internet se stal jen dalším kusem zločinecké laboratoře, vysvětluje v rozhovoru pro The New York Times z počátku března Joe Chiaramonte, prezident Asociace pro potírání elektronického zločinu (HTCIA), která své členy ze soukromé i veřejn é sféry cvičí pro boj s narušiteli zákona, kteří využívají světovou informační superdálnici.
Podle slov Joea Chiaramonteho, který pracuje jako bezpečnostní manažer ve známé počítačové firmě Sun Microsystems, musí orgány na všech samosprávných úrovních spojit síly a musí přitom vyhledat technickou pomoc v soukromé sféře. Právě lidé z privátních firem si totiž obvykle jako první uvědomují hrozící nebezpečí.
Patnáctičlenný tým státních zástupců z Pennsylvánie má už za sebou první úspěchy. Díky jeho zásahu se například podařilo odhalit školáka, který vyhrožoval své učitelce i spolužákům prostřednictvím e-mailu.
Představitelé amerických represivních orgánů se s případy souvisejícími s internetem setkávají stále častěji. Mají proto i více těžko řešitelných problémů. „Internet je prostě novým nástrojem komunikace, tvrdí Sean Connolly, mluvčí „inte rnetové skupiny státních zástupců z Pennsylvánie a dodává, „vždycky narazíte na právní problémy. Ale v případě internetu jde o problém zásadní, totiž kdo podává žalobu? Kde dáte podnět k soudnímu stíhání, pokud je pachatel třeba z Pennsylvánie, oběť z jiného státu a inkriminovaná internetová stránka na serveru v Kalifornii? To vše jsou nové otázky a právo se s nimi jen vyrovnává.
Vývoj internetového zločinu je navíc tak rychlý jako vývoj technologií samotných. Tak to alespoň v rozhovoru pro The New York Times říká Patrice Rapalusová, ředitelka Institutu pro bezpečnost počítačů (CSI) v San Francisku. Spolu s jednot kou pro boj s počítačovou kriminalitou při kanceláři Federálního úřadu vyšetřování (FBI) v San Francisku provedl loni tento institut průzkum mezi podnikateli. Podle výsledků studie přišly americké podniky v důsledku kriminality po internet u zhruba už o sto milionů dolarů. Skutečná částka je však zřejmě mnohem vyšší, protože dvě třetiny respondentů odmítly specifikovat velikost škody.
„Je to jednoduché, říká Rapalusová, „zločin následuje peníze a ty se nyní začaly odebírat na internet. Stačí se podívat na ceny internetových akcií. Kriminální metody se budou už jen zlepšovat.
Nevstoupíš do počítače sousedova
Do boje s internetovým zločinem vstupují už i americké federální úřady. Ministryně spravedlnosti Janet Renová minulý týden oznámila, že nově založená veřejnoprávní organizace pro potírání počítačové kriminality hodlá učit už malé děti. Těm má být od nynějška vštěpováno, že hackování (nezákonné nabourávání uzavřených informačních obvodů) je to samé jako vloupání do cizího bytu.
Vzdělávání dětí o přijatelném chování na informační dálnici je jen jedním ze tří hlavních cílů této organizace nazvané Partnerství kybernetických občanů (CP). V ní spojily své síly jak státní úřady, tak představitelé elektronického a inte rnetového průmyslu. Chtějí tak pomáhat rozvoji kyberprostorové etiky a usnadňovat práci represivním orgánům pátrajícím po internetových zločincích.
„Každé dítě ví, že je špatné vloupat se do sousedova domu nebo si přečíst deník nejlepšího přítele. Bohužel, jen málo z nich si uvědomuje, že vloupat se do sousedova počítače a pročítat si jeho soubory je to samé zlo, řekla americká ministryně spravedlnosti u příležitosti zahájení činnosti Partnerství kybernetických občanů. Organizace bude dále zprostředkovávat výměnu informací mezi soukromými a státními institucemi a sestaví databázi počítačových expertů, aby předsta vitelé represivních orgánů věděli, „kam se mají obrátit , jak uvedla Janet Renová. Podle jejích slov ještě před deseti lety existoval kybernetický zločin a kybernetický terorismus jen v hollywoodských filmech, ale nyní se stal reálnou hrozbou. „Nesmíme dovolit, aby se kybernetický prostor stal Divokým západem informačního věku, řekla doslova. A velmi dobře ví, o čem mluví. Tržby z obchodování po internetu už nyní jen ve Spojených státech dosahují řádu miliard dolarů. V pří štím století by se podle odhadů amerického ministerstva spravedlnosti měly přehoupnout už do řádu bilionů.
Prezidentův internetový dekret
Význam budoucnosti internetového byznysu si velmi dobře uvědomuje i současný americký viceprezident Al Gore, který by v roce 2000 rád uspěl v prezidentských volbách. Jeho záštitu nad internetovým programem Clintonovy administrativy - jehož součástí je i potírání kybernetické kriminality - je tak možné chápat i jako přípravu pozice pro nadcházející kampaň, v níž by se internet mohl stát důležitým tématem.
Nebezpečí, které může přijít po informační síti z dnes už kteréhokoli místa na světě, si dobře uvědomují nejen podnikatelé a státní zástupci, ale i federální bezpečnostní složky. Ty mají na starosti vnější i vnitřní ochranu území Spo jených států.
Dvaadvacátý květnový den loňského roku byl v tomto ohledu v USA významným datem. Bill Clinton podepsal rozhodnutí o ochraně strategické infrastuktury. V něm nařídil, aby úřady Spojených států učinily všechny potřebné kroky k úpl nému odstranění vážných rizik souvisejících s možným útokem na řídící počítačové systémy. Podle tohoto dokumentu by měli být Američané schopni už v roce 2003 zcela ochránit svou kybernetickou infrastrukturu.
Připraveni chtějí být na jakýkoli druh útoku po síti. Chránit se chtějí především kvalitními šiframi, například digitálními podpisy. Také proto Spojené státy před časem zpřísnily podmínky pro vývoz šifrovacích technologií.
Nebezpečí však hrozí i zcela jinak. Zhruba před čtrnácti dny (9. března) oznámily americké úřady, že ministerstvo energetiky propustilo počítačového odborníka vyšetřovaného tři roky v souvislosti s únikem informací o citlivé jaderné technologii do Číny.
Vědec čínského původu, jehož jméno nebylo zveřejněno, pracoval v laboratořích v Los Alamos v Novém Mexiku. Ačkoli byl vyšetřován v souvislosti se špionáží tři roky, nebyl podle zdroje ministerstva zatčen ani obviněn ze žádného zlo činu.
Odborník byl propuštěn poté, co republikáni v Kongresu začali silně kritizovat vládu za to, jak vede vyšetřování aféry. Ministr energetiky Bill Richardson později slíbil, že bude spolupracovat se senátní komisí, která vyšetřuje obvinění, že nedo statečná bezpečnostní opatření umožnila Číně získat informace, díky nimž zmodernizovala svou jadernou zbrojní kapacitu. „Nebudeme tolerovat zloděje tajných informací, řekl Richardson v rozhovoru pro televizi CNN.