Menu Zavřít

Zmatená přestřelka

27. 2. 2007
Autor: Euro.cz

Proč si vlastně kuřáci a odpůrci kouření nerozumějí?

MM25_AI

S údivem na hranici zděšení čtu v posledních týdnech články, které tvrdí, že boj proti kouření je bojem proti svobodě a že pokud budeme bojovat proti všem skupinám lidí, kteří vybočují z normy, tak se přece přiblížíme fašismu. Zaznamenal jsem také informaci (z pera prezidentova mluvčího) o tom, že neexistuje žádný vědecký doklad škodlivosti kouření.
Nedávám si zvláštní vyhlídky na to, že moje poznámky bude číst větší počet lidí, ale pokud bych je nepsal, cítil bych se provinile, takže si vlastně ulevuji. V té otázce totiž panuje značné zmatení.
Zaprvé (abychom pochopili kuřáky): Boj proti kouření není bojem proti kuřákům. Kuřáci jsou obětí kouření, na němž jsou závislí. Nikotin obsažený v cigaretě kromě spastického vlivu na věnčité cévy nijak zvlášť neškodí, způsobuje ale závislost tak silnou, že je přirovnávána k závislosti na heroinu. Proto má kuřáctví cigaret i svůj kód v mezinárodní klasifikaci nemocí. Kouření je tedy nemoc a žádný lékař ani nikdo jiný nebude bojovat proti nemocným.
Zadruhé (abychom pochopili radikální odpůrce kouření): Rozumní lidé se chtějí bránit před následky pasivního kouření. Lékaři ve Spojených státech odhadují, že expozice pasivnímu kouření způsobuje v USA za rok asi tři tisíce případů plicní rakoviny u nekuřáků a je odpovědná až za 300 tisíc případů infekcí dolních dýchacích cest u dětí do 18 měsíců života. Ti snaživější z rozumných se také snaží o to, aby tabákové firmy měly větší problém najít své další potenciálně závislé klienty. Činí to různě úspěšně, různě vtipně a různě razantně. Hluboké nepochopení, které je někdy v mysli těchto snaživých rezervováno pro kuřáky, vede k přehnané radikalitě v jejich vyjadřování, a tak někdy mohou budit až dojem fanatismu. Nejsem si však jist, že si to zaslouží.
Zatřetí (abychom pochopili lékaře): Asi se příliš nevyznám v nuancích individualistického postoje intelektuála ke společnosti, ale každopádně snad rozumím více škodlivosti cigaret a vím o existenci vědeckých podkladů o škodlivosti kouření. Každý se může přesvědčit, bude-li věnovat pozornost asi 80 tisícům relevantních vědeckých publikací, které to dokládají. (Dvě mimořádně průkazné připojuji.) Cigaretový kouř obsahuje asi čtyři tisíce chemických agens včetně šedesáti prokázaných lidských kancerogenů. Některé z těchto látek jsou navíc pro lidské tělo přímo toxické - jako například dehet, arsen,olovo.
Pravidelný kuřák cigaret se vystavuje 16-18krát vyšší pravděpodobnosti vzniku plicní rakoviny a asi dva až třikrát vyšší pravděpodobnosti vzniku ischemické choroby srdeční. Výčet dalších chorobných stavů přímo s kouřením spojených je mimo rámec této krátké úvahy.
A ještě poznámka na téma fanatismus: Představme si situaci, kdyby se v prodejně potravin (a cigarety si tam klidně koupíte) prodávalo umělé sladidlo, které by při pravidelném užívání přesně tak, jak to doporučuje výrobce, zabilo polovinu uživatelů. Tahle směšná představa je absurdní jen zdánlivě - prodávání cigaret totiž vede k témuž. Je tohle fanatismus, nebo pravdivá informace podaná silným příměrem? Doporučená četba Tobacco smoke and involuntary smoking. IARC Monographs on the evaluation of carcinogenic risks to humans. Volume 83. IARC 2004 http://monographs.iarc.fr/ENG/Monographs/vol83/volume83.pdf Mortality from smoking in developed countries 1950-2000 (2nd edition) Oxford University Press, 2004 http://www.ctsu.ox.ac.uk/~tobacco

MUDr. Jiří Votruba, plicní ambulance Nemocnice Na Homolce

  • Našli jste v článku chybu?