Menu Zavřít

Zmatky nejen personální

28. 10. 2010
Autor: Euro.cz

Ministerstvo školství

Ne že by české úřady nepotřebovaly provětrat, ale vichr, jaký se za sto dní úřadování ministra Josefa Dobeše (VV) strhl na ministerstvu školství (MŠMT), bere dech. Dusná atmosféra, nekoncepční kroky, přehmaty, křik, sprostá slova na poradách… Aspoň tak hovoří odcházející zaměstnanci MŠMT, kteří se navíc obávají odposlouchávání a čtení e-mailů.
Po zemětřesení v sekci fondů Evropské unie, které spustilo odvolání vrchního ředitele Jana Vituly (TOP 09) na základě auditů, jež prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), skončilo o své vůli celé tiskové oddělení. A odchody zkušených lidí neustávají. Nyní končí – po 26 letech práce – ředitel odboru vysokých škol Václav Vinš. „Ano, odcházím ze svého rozhodnutí. I po tak dlouhé době však mám nadále zájem spolupracovat s ministerstvem na řešení problematiky vysokého školství. Alespoň jsem své ,služby‘ nabídl,“ sdělil týdeníku EURO docent Vinš.

Obměny náměstků na pořadu dne

Právě vysoké školy jsou segmentem, který MŠMT hodilo přes palubu. Ministr Dobeš, někdejší vězeňský psycholog, se přihlásil k regionálnímu školství a „terciár“ přenechal prvnímu náměstkovi Kryštofu Hajnovi (VV), architektovi, s nímž se poznal v bezpečnostní agentuře ABL. Razantní Hajn se svým přístupem již narazil, když na něj rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické podal trestní oznámení. „Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak to se vůbec nemýlíte,“ citovala ČTK zápis ze setkání.
Na Hajnovo chování si už rektoři stěžovali u premiéra Petra Nečase (ODS), kritika se ozývá z opozice – Hajnovo odvolání požadoval poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD). Údiv rektorů vzbudil před časem i náměstkův dopis, který informoval, že vysoké školy si mají financování domlouvat individuálně. To ale nelze. „Vždyť ti kluci ani neznají vysokoškolský zákon,“ zlobil se jeden z rektorů.
Zavedení „zápisného“, jež minulý týden jako by mimoděk vyhlásil Hajn na tiskovce, opět podráždilo univerzity. Tak závažné téma ministerstvo nijak nekonzultovalo ani s Českou konferencí rektorů, byť k tomu mělo příležitost. Nakonec se proti zápisnému postavila Univerzita Karlova, z níž nápad vzešel, a platby se nelíbí ani premiérovi.
I proto se spekuluje o novém náměstkovi pro vysoké školství. Padlo už jméno: profesor Jiří Málek, někdejší rektor Univerzity Pardubice. „Ano, taková informace se ke mě dostala, ale o postu náměstka neuvažuji,“ řekl týdeníku EURO Málek.
Nový náměstek pro akademickou sféru se určitě hledá, ale nikdo se do toho příliš nehrne. Ministr Dobeš nechtěl sílící šumy nijak komentovat; podobně se vyjádřila nová ředitelka komunikace. „Jsou to jen pomýlené úniky informací,“ odpověděla Lucie Kubovičová, jež má zkušenosti z resortu obrany a do svého týmu si přivedla i bývalého redaktora bulvárního deníku AHA!

FIN25

Miliardy pro výzkum

Exodus, kdy ze sekce Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) podalo 21 pracovníků z 59 výpovědi (nebo bylo odejito), se zřejmě podařilo zastavit. Na změny si dopisem stěžovala přímo Evropská komise. „Situace je stabilizovaná. Podařilo se nám získat zkušené odborníky – třeba z ministerstva životního prostředí a financí. A kvalita životopisů dalších kandidátů je skutečně vysoká,“ tvrdí Jan Kříž, nový ředitel řízení OP VaVpI. Kritická je ovšem situace v personálním zajištění takzvaných velkých projektů s hodnotou nad 50 milionů eur, neboť nyní je má na starost jediný člověk. Minulý týden však odešel do Bruselu další projekt IT4 Innovations (více str. 11), na finalizaci čeká biomedicínský BIOCEV.
Do vůbec největšího projektu – superlaseru ELI v Dolních Břežanech za 6,7 miliardy korun – míří z MŠMT ex-náměstek pro výzkum a vysoké školy Vlastimil Růžička. „Od 1. listopadu se stávám náměstkem ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR odpovědným za projekty ELI a HiLASE. Jsem přesvědčen, že s kolegy dokážeme oba projekty úspěšně dokončit a přispějeme ke zvýšení prestiže a konkurenceschopnosti České republiky,“ řekl profesor Růžička. Administrátorem ELI se v srpnu stal Roman Hvězda, někdejší šéf Liškova kabinetu. A minulý týden pak Dobeš vyslovil souhlas, aby Růžička zůstal zmocněncem pro zbudování megalaseru v Česku.

  • Našli jste v článku chybu?