Už jen 38 dní. Nebo spíš celých sedmadvacet let. Obě čísla znějí stejně pozoruhodně a znamenají, že už za zhruba měsíc opustí Jeff Bezos po bezmála třech dekádách funkci šéfa Amazonu a stáhne se do ústraní.
Že se chystá jeho odchod, se vědělo již od února. Přesné datum ale bylo oznámeno teprve tento týden u příležitosti každoročního setkání akcionářů společnosti. Zkratka CEO zmizí z cedulky na dveřích Bezosovy kanceláře oficiálně 5. července.
„Velmi se těším na to, že se přesunu do (výkonné) předsednické role (správní rady), kde budu moci soustředit svoji energii a pozornost novým produktům a iniciativám,“ uvedl americký miliardář s odkazem na vlastní vesmírnou společnost Blue Origin a ekologický projekt Earth Fund.
Jak připomíná server CNN, načasování Bezosova odchodu není náhodné. Právě v tento den před dlouhými 27 lety byla totiž společnost, z níž rodák z novomexického Albuquerque udělal jednu z nejhodnotnějších značek na světě, zapsána do amerického obchodního rejstříku.
Kdo sedmapadesátiletého Bezose v čele Amazonu nahradí, se také ví již delší dobu. Novým šéfem tohoto internetového giganta bude Andy Jassy, který až dosud zastával roli šéfa divize Amazon Web Services a který ve firmě působí od roku 1997.
„Má ty nejvyšší z nejvyšších standardů a já vám garantuji, že nikdy nedopustí, abychom naše firma v očích ostatních nějak zevšedněla,“ řekl o svém dlouholetém kolegovi a nástupci Bezos s tím, že Jassy podle něj bude „vynikajícím lídrem“.
Mnohamiliardová akvizice
Že se třiapadesátiletý Jassy v nové funkci rozhodně nudit nebude, naznačila uplynulá středa. Během ní totiž Amazon oficiálně potvrdil novou obří akvizici – za 8,45 miliardy dolarů (bezmála 176 miliard korun) koupil známé filmové studio MGM, čímž významně obohatil nabídku své streamovací služby Prime.
Slavná hollywoodská značka Metro-Goldwyn-Mayer je jedním z vůbec nejstarších filmových studií vůbec, neboť byla založena již v roce 1924. Mezi její nejznámější tituly patří James Bond, Rocky nebo třeba Růžový panter. Transakci nicméně ještě musejí posvětit americké regulační úřady.
Z garáže až do vesmíru
Přestože patří Amazon s tržní kapitalizací 1,65 bilionu dolarů mezi pětici nejhodnotnějších značek světa, jeho začátky, a tedy i začátky podnikatelské kariéry Jeffa Bezose, byly více než skromné. Web Amazon.com, jenž se zpočátku zaměřoval výhradně na prodej knih online, vznikl v jeho rodinné garáži.
Postupem času jej začal rozšiřovat také o další produkty, až se z něho stalo virtuální místo, kde si zákazník může pořídit vše od dětských báboviček za pár dolarů po lité závodní disky ke svému autu pohybující se v řádu tisíců.
Aktuálně v Amazonu na plný či částečný úvazek pracuje celosvětově přes jeden a čtvrt milionu lidí. Pověsti dobrého zaměstnavatele se však ani zdaleka netěší, a platí to jak doma ve Spojených státech, tak v Evropě, a dokonce i u nás.
Pracovníci skladů, z nichž jeden se nachází také ve středočeské obci Dobrovíz, si nejčastěji stěžují na velkou časovou náročnost svého zaměstnání, tristní platové podmínky či nedostatečně zajištěnou bezpečnost a ochran zdraví. To podle E15 potvrdilo i několik kontrol Státního úřadu inspekce práce, které se v jeho areálu za poslední čtyři roky uskutečnily. Vedení Amazonu nicméně taková nařčení dlouhodobě odmítá.
Internetový gigant každopádně nepředstavuje jedinou podnikatelskou aktivitu, jíž se Bezos dlouhodobě věnuje. Se svými 189,2 miliardami dolarů, které podle magazínu Forbes stačí aktuálně „pouze“ na druhé místo v žebříčku nejbohatších lidí světa, je rovněž majitelem třeba významného amerického deníku The Washington Post nebo už zmíněné společnosti Blue Origin. Ta v současné době svádí ostrý konkurenční boj na poli vesmírné turistiky o to, kdo jako první ze skupiny firem, kam patří ještě SpaceX Elona Muska a Virgin Galactic sira Richarda Bransona, vyveze do kosmu první novodobé komerční turisty.