Menu Zavřít

Změna sociálního pojištění

18. 5. 2010
Autor: Euro.cz

Správné a včasné naplánování opatření uspoří náklady zaměstnavatelům i zaměstnancům

Dne 1. května 2010 vstoupilo v účinnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Nahradilo nařízení Rady (EHS) č. 1408/71. Nařízení č. 883 přináší nejen příležitosti spojené s vhodným plánováním, ale i nová rizika. Správné a včasné plánováním umožňuje v některých případech dosáhnout významné úspory nákladů a občas i v budoucnosti čerpat vyšší dávky.

Základní pravidla Koordinační nařízení určují příslušnost k systému sociálního a zdravotního pojištění v rámci EU a stanovují pravidla pro čerpání jednotlivých dávek. Hlavní pravidla nařízení č. 1408 jsou v nových předpisech zachována – účast, placení pojistného a čerpání dávek pouze v jednom členském státě Evropské unie a zohlednění všech dob pojištění získaných v jiných zemích EU. S novým nařízením č. 883 se však například mění pravidla pro určování příslušného systému pojištění pro osoby pracující ve více členských státech EU či působící v mezinárodní dopravě a také mnoho administrativních procesů. Nařízení č. 883 upravuje pravidla pro možné setrvání v systému sociálního a zdravotního pojištění v zemi bydliště zaměstnance po dobu výkonu práce ve více zemích EU. V zemi bydliště bude zaměstnanec působící ve více státech EU pojištěn, pouze pokud v ní bude vykonávat podstatnou část práce – kritériem je minimálně 25 procent času, odměny či odpovědnosti. Nebo pokud bude zaměstnán u více zaměstnavatelů se sídlem v různých státech EU. V ostatních případech bude pojištěn v systému členského státu EU, v němž zaměstnavatel sídlí.

bitcoin školení listopad 24

Mezinárodní doprava Nařízení č. 1408 mělo pro pracovníky a jejich případné zaměstnavatele v oblasti mezinárodní dopravy speciální pravidla. Nařízení č. 883 žádnou zvláštní úpravu neobsahuje. Všichni zaměstnanci v mezinárodní dopravě, kteří působí na území více států EU, proto budou nově považováni za pracovníky v nich. Budou se tedy na ně vztahovat stejná pravidla jako na jiné osoby pracující ve více zemích EU. Toto opatření formálně představuje zjednodušení koordinačních pravidel, ale ne každý bude změnu hodnotit pozitivně.

Přechodná ustanovení Situaci ještě více komplikují přechodná ustanovení nařízení č. 883. Dosavadní pravidla nařízení č. 1408 totiž zůstávají aplikovatelná na všechny situace, které vešly před vstupem nařízení č. 883 v účinnost. Pokud tedy osoba začala migrovat za prací v rámci EU před 1. květnem 2010, budou se na ni primárně aplikovat pravidla nařízení č. 1408. Pokud se však podstatně změní okolnosti, měla by se použít pravidla nařízení č. 883. Rovněž je možné požádat o aplikaci pravidel nařízení č. 883, i když se okolnosti podstatné nezmění. Pokud zaměstnanec o aplikaci nařízení č. 883 požádá nejpozději do 31. července 2010, budou se na něho nová pravidla uplatňovat zpětně s účinností od 1. května 2010. V této souvislosti však není jasné, jakou kontrolu nad takovou žádostí bude mít český zaměstnavatel a zda a jak se o aplikaci pravidel nařízení č. 883 ve vztahu k zaměstnanci dozví. Nová pravidla nařízení č. 883 se nebudou uplatňovat v situacích týkajících se Švýcarska a ostatních států Evropského hospodářského prostoru – Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Rovněž se nepoužijí vůči občanům třetích států. Ve vztahu k těmto pracovníkům se nadále uplatní nařízení č. 1408. Nová koordinační pravidla přinesou mnoho změn, které mohou významně ovlivnit náklady na pojistné, budoucí nároky na nejrůznější dávky i na zdravotní péči. Proto je jim třeba věnovat dostatečnou pozornost a včas zvážit, jak tyto změny co nejlépe využít ve prospěch zaměstnavatele i zaměstnanců.

  • Našli jste v článku chybu?