Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude vypadat stavební spoření už v roce 2012. Novelu, kterou připravilo ministerstvo financí jako reakci na verdikt Ústavního soudu, v pátek schválila sněmovna.
Foto: Profimedia.cz
Vázána nálezem musela vláda novelu předložit podruhé, v pátek se tak dostala až do třetího čtení. “Text je zcela totožný s tím, co sněmovna schválila, tedy bez ustanovení týkajících se srážkové 50procentní daně, kterou ÚS označil za protiústavní,“ shrnul Kalousek. Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila a podle Kalouskových propočtů ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.
„Vláda se snaží opětovně prosadit legislativním procesem snížení podpory stavebního spoření. Je logické, že v okamžiku, kdy není ve státním rozpočtu dostatek zdrojů, se výdaje musí v některých oblastech uskrovnit. Vzhledem k tomu, že Česká republika dlouhodobě utrácí více peněz, než kolik vybere na daních, je logické, že dříve či později se musí narazit na hranici maximálního dluhu. Na tuto hranici narazily některé jiné země a všichni vidíme, jaké dramatické důsledky to má,“ říká Tomáš Rampula, hlavní analytik AWD ČR.
Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.
„Podpora stavebního spoření byla v České republice nastavena velmi vstřícně pro střadatele. Takto velká finanční státní podpora není ani v mnohem bohatších okolních zemích. Příspěvek státu se sníží z 15 na 10% naspořené částky, maximálně na 2 000 Kč. Zdaněny budou jak úroky z vkladů, tak úroky ze státní podpory. Stavební spoření se tak stane mnohem méně výhodné. Masívní rychlé ukončení stavebního spoření jako produktu však neočekáváme. Očekáváme spíše postupný, dlouhodobý odklon, který nebude nijak extrémně dramatický,“ prohlásil analytik Tomáš Rampula, ze společnosti AWD ČR.
Poslanci navíc schválili i navýšení daně z přidané hodnoty. Rok 2012 tudíž bude v případě, že zákon zdárně projde celým legislativním procesem, znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout stávající základní, tedy 20procentní sazba DPH. Dodatečné výnosy z DPH mají posílit rezervní fond určený na důchodovou reformu. Zatímco dosud měl být účet plněný hypotetickým přebytkem mezi vyplacenými důchody a vybranými příjmy z důchodového pojištění, nově sem má jít 7,2 procenta příjmů z DPH připadající na státní rozpočet. Při očekávaných daňových příjmech v roce 2012 by do rezervy mohlo jít zhruba 15 miliard korun.