Na konci roku 2007 vydala čínská Státní komise pro rozvoj a reformu nový takzvaný katalog pro přímé zahraniční investice. Jde o závazný předpis specifikující odvětví, do kterých mají být zahraniční investice podporovány, nebo naopak podléhat omezení či zákazu. Tento nový předpis nahrazuje katalog z roku 2004.
Účel katalogu
Cílem katalogu je stanovit pravidla v oblasti přímých investic ve vybraných odvětvích. V původním katalogu jsou odvětví rozdělena do následujících kategorií. Za prvé podporovaná odvětví. V těch jsou zahraniční investice významně podporované (ačkoli se podpora v některých případech omezuje na společné podniky čínských a zahraničních společností). Povolení vydávají místní orgány, které oznamují svá rozhodnutí ministerstvu obchodu v Pekingu. Za druhé přípustná odvětví. V nich jsou zahraniční investice umožněny za určitých podmínek. Například jde-li o zahraniční investici ve formě společného podniku čínské a zahraniční společnosti. Za třetí odvětví podléhající omezení. V těchto odvětvích jsou zahraniční investice podstatným způsobem omezovány a ministerstvo obchodu je povoluje jen ve výjimečných případech. Za čtvrté odvětví podléhající zákazu. V těch nejsou zahraniční investice povoleny v žádném rozsahu.
Uvedené kategorie mají rovněž vliv na to, zda jednotlivé projekty budou mít nárok na uplatnění určitých daňových výhod a celních výjimek při dovozu investičních celků.
Nový záměr
Nedávné změny v katalogu představují nejen snahu Číny splnit závazky vůči Světové obchodní organizaci (WTO), ale naznačují i její záměr odklonit se od exportních, energeticky a surovinově náročných odvětví zatěžujících životní prostředí. A vstoupit do oblastí recyklace, obnovitelné energie, ochrany životního prostředí a efektivního využívání zdrojů. Některé změny (například vyloučení „rezidenčních nemovitostí“ z podporované kategorie a její absence v ostatních) způsobily určité nejasnosti.
Nový katalog zavedl zejména tyto klíčové změny. Za prvé v high-tech odvětvích. Podporovaná výrobní odvětví byla rozšířena o high-tech sektor se zaměřením na devět hlavních specifických oblastí včetně integrovaných obvodů a softwaru, mobilní komunikace a internetu nové generace, digitální hlasové a obrazové technologie, vyspělé informační technologie, biologické medicíny, obchodní letecké dopravy, satelitní technologie a nových materiálů. Za druhé v odvětví služeb. Tato odvětví byla rozšířena o zajišťování služeb subdodavatelským způsobem a moderní logistiku. Za třetí v tradičních výrobních odvětvích. Odvětví využívající tradiční výrobní metody byla vyřazena z podpory - například zpracování ocelového odpadu, výroba širokých ocelových a pozinkovaných plechů, úplných motocyklů a jejich motorů a dalších hlavních automobilových a motocyklových součástek. Za čtvrté v nemovitostech. Jak již bylo uvedeno, rezidenční nemovitosti byly v novém katalogu vyřazeny z podporované kategorie. Nebyly však zařazeny do kategorií podléhajících omezení či zákazu. To znamená, že od 1. prosince 2007 nejsou zahraniční investice v oblasti rezidenčních nemovitostí podporovány. Zahraniční investice v oblasti zprostředkování prodeje nejen nemovitostí, ale i luxusních vil a hotelů nyní spadají do kategorie podléhající omezení.
Pravděpodobný dopad
Obecně lze říct, že změny formalizují přístup většiny státních úředníků ve větších i menších městech v posledních letech. To znamená, že nový katalog nebyl pro mnoho lidí zabývajících se přímými zahraničními investicemi velkým překvapením.
Nicméně investoři působící v odvětvích, která byla přeřazena z podporovaných kategorií do podléhajících omezení či zákazu, by se měli zabývat ztrátou daňových výhod a dalších pobídek. A také jednostranně nevýhodnými pracovně-právními podmínkami stanovenými novým Zákoníkem práce, který začal platit od 1. ledna 2008.