ok ztráty času potřebného k žádoucím změnám tuzemského zemědělství přibližně tak by se dala stručně shrnout situace, kdy dalo ministerstvo zemědělství přednost schvalování nekonfliktní podoby Programu rozvoje venkova (PRV) připravené pro jednání s Bruselem ještě sociálnědemokratickým ministrem zemědělství Janem Mládkem.
Jenže právě v zájmu rozvoje venkova se tato podoba bude muset změnit. Chybí v ní totiž větší akcent na dva nejdůležitější účely, na které Unie nemalými penězi (za sedm let kolem 100 miliard korun) přispívá: Zvýšení nebo alespoň udržení zaměstnanosti venkova a rozšíření okruhu zemědělských činností a také opatření vedoucí k prevenci klimatických rizik, v Česku zejména povodní. Takzvané krajinotvorné prvky jsou přesně tím veřejným zájmem (prevence povodní), jehož podporu náš venkov potřebuje. Současný ministr Petr Gandalovič je však poté, co je tam zabudovala předchozí ministryně Milena Vicenová minimálně na rok z PRV, vypustil. I proto, že zvyšují atraktivitu krajiny a rozšiřují podnikatelské příležitosti. Ministr sice mluví o tom, že současnou strukturu PRV bude třeba modifikovat, včetně opětného navrácení oněch vypuštěných programů; jenže čas se krátí. Naše zemědělství k vlastní škodě bohužel neprošlo od listopadu 1989 žádoucí restrukturalizací, alespoň ne v té míře, která zabezpečí jeho dlouhodobou perspektivu. Teď má na tento proces již jen sedm let, respektive při současné podobě PRV již jen šest let. Poté se zcela uvolní světový agroobchod a zemědělci budou muset čelit nejen evropské, ale zejména asijské a jihoamerické konkurenci. A to bude i pro ty nejlepší tuzemské, pouze na zemědělskou produkci zaměřené podniky velmi obtížné.
Právě proto je ale třeba urychleně hledat nové podnikatelské příležitosti, investovat do nich, přežít první léta splácení úvěrů, náběhové křivky počátků a tak dále.
Prostředkem k tomu má být PRV - jeho současná podoba je ale stejně jako dřívější ministerské dokumenty pyšnící se názvy typu „koncepce“ především průnikem lobbistických zájmů a tedy v zásadě konzervuje dosavadní nevyhovující zemědělskou (a venkovskou) strukturu.
Naše zemědělství bohužel neprošlo restrukturalizací.