Menu Zavřít

Zn. Pokračujeme! / Ukažte důkazy

24. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Pokračování vlády je nejlepší řešení / Provozovatelé benzinek jednají ve shodě

Zn. Pokračujeme!

Která z variant by podle vašeho názoru nejlépe řešila aktuální politickou situaci?

Nejmenší ztráty, nejjistější budoucnost. Tak charakterizují respondenti Manažerského barometru variantu pokračování nynějšího kabinetu Vladimíra Špidly. Menšinová vláda ČSSD samotné, nebo s KDU-ČSL, ani vypsání předčasných parlamentních voleb by prý politickou situaci neřešilo lépe než pokračování této vlády. „Není méně špatného řešení než pokračování současné vlády. Cesta z krize není v zastřelení Marvanové, ale v předjednávání zákonů a k tomu jim stále sto nebo 101 hlasů dává lepší výchozí pozici než menšinové varianty,“ říká jeden z ředitelů. Jiný manažer uvažuje: „Je to nejlepší řešení vzhledem k závěrečným jednáním s EU. Špidla dostal přes prsty a bude se chovat lépe. Unie svobody by měla definovat hranice, za kterými již není schopna garantovat deset hlasů, a to samé by měly udělat i další dvě vládní strany. Na takto vymezeném hřišti se dá hrát docela dobře, i když občasné fauly se nepochybně vyskytnou. Pokud ovšem kdokoli kopne míč do autu, je konec koalice nevyhnutel

Ukažte důkazy

Přesvědčily vás argumenty Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že prodejci pohonných hmot měli při stanovování cen uzavřenu kartelovou dohodu?

  • Rozhodně ano 8,1
  • Spíše ano 34,5
  • Spíše ne 35,6
  • Rozhodně ne 10,3
  • Nevím 11,5

Téměř nikdo z respondentů Manažerského barometru nepochybuje o tom, že provozovatelé čerpacích stanic stanovují ceny ve vzájemné shodě a stejně tak většina považuje pokutu, kterou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal prodejcům, za správnou. Řada manažerů však od antimonopolního úřadu postrádá více detailních informací a důkazů, že ke kartelovým dohodám opravdu dochází. „Něco takového co se děje na českých benzinkách, nemůže být náhoda, ale je rozdíl mezi argumenty a důkazy o shodě. Tak jako v dalších kauzách ÚOHS staví na domněnkách a následně vytvořených argumentech. Nechci říci, že domluva o ceně mezi prodejci neexistuje, ale pokud chci postihovat, musím mít prokazatelné důkazy,“ zní charakteristický názor manažerů. „Člověk to podvědomě cítí a souhlasí s pokutou, více detailů a informací by rozhodně k vyjasnění situace neuškodilo,“ říká jiný ředitel.
„Tuto kauzu moc podrobně nesleduji, ale nepřekvapilo by mne, kdyby taková kartelová dohoda existovala. Zároveň by mne ale zajímalo, jak ÚOHS její existenci prokáže nade vší pochybnost,“ ptá se tento manažer. Jiný uvažuje: „Logicky nelze nijak vysvětlit okamžité zdražení benzinu u několika pump různých firem zpravidla vždy přes noc, kdy se všichni nějak záhadně dostanou vždy na desetník na stejnou cenu. Stejný postup se děje také tehdy, pokud prodejci zlevňují. To jim však nikdy nejde tak rychle…“ Další respondent přirovnává: „Jaký je rozdíl mezi kartelovou dohodou mezi prodejci benzinu, kteří by si měli konkurovat, a kartelovou dohodou politických stran, které by si taktéž měly konkurovat? Mám-li porovnat finanční dopady na obyvatelstvo, pak nás cenový kartel provozovatelů čerpacích stanic vyjde mnohem levněji než daňový kartel antagonistických politických stran. Jenomže to by kromě ÚOHS musel existovat i ÚOPS.“

bitcoin_skoleni

Pramen – Týdeník EURO, odpovědi 97 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?