ALEŠ SLADKÝ, OBCHODNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI ENERSYS: Některé bývalé podniky zahraničního obchodu prokázaly svou životaschopnost. Nyní pomáhají firmám v obtížnějších teritoriích. Příkladem je firma Enersys. Mají bývalé podniky zahraničního obchodu své opodstatnění i v současnosti?
ALEŠ SLADKÝ, OBCHODNÍ ŘEDITEL SPOLEČNOSTI ENERSYS: Některé bývalé podniky zahraničního obchodu prokázaly svou životaschopnost. Nyní pomáhají firmám v obtížnějších teritoriích. Příkladem je firma Enersys. Mají bývalé podniky zahraničního obchodu své opodstatnění i v současnosti? Na začátku devadesátých let se mohla zdát existence těchto subjektů jako přežitek. Pokud však dokázaly překonat toto těžké období nedůvěry a zároveň si zachovat živou znalost teritorií, pak je nutné jim přiznat právo na existenci. Dnes mohou firmám našeho typu rozšířit oblast působnosti a přinést tak zakázky nad potenciál domácího trhu. Co je stěžejním programem vašeho podniku?
EnerSys je největším světovým výrobcem průmyslových baterií. V Česku jsme zaměřeni na trakční baterie a nabíječe zejména pro manipulační a jinou techniku, napájení telekomunikačních a energetických technologií záložními zdroji a výrobu nosičů pro trakční baterie. Jsme jedním z 24 výrobních závodů EnerSys na světě a zároveň poskytujeme zákaznická řešení.
O jakou zakázku jde ve vašem případě?
V současnosti jsme subdodavatelem pro elektrárnu v Pákistánu, kterou staví Škodaexport. Zakázka je pro nás zajímavá technicky i finančně. Vše se řeší velmi klidně a věcně, vždy se zájmem dosáhnout nejlepšího možného efektu pro zákazníka v zahraničí.
Co konkrétně dodáváte?
Náš kontrakt řeší záložní napájení elektrárny a její najetí ze tmy. To jsou dvě různé funkce, které lze řešit i odděleně, ale v tomto případě byl požadavek na dodávku jednoho záložního zdroje.
Nebylo by lepší do toho jít na vlastní pěst?
V našem případě rozhodně ne, neboť se ukazuje, že znalost místních podmínek v jednotlivých teritoriích je neocenitelná.