V rámci Světového dne srdce upozornily farmaceutické společnosti na význam včasného testování cholesterolu. Češi nejenže hladinu svého cholesterolu neznají, ale testy navíc ukazují na problémy u více než poloviny pozorovaných
Společnost Sanofi se ve spolupráci s Českou společností pro aterosklerózu rozhodla v rámci letošního Světového dne srdce (29. 9.) upozornit na značnou neinformovanost pacientů o výši hladiny cholesterolu v krvi. Jak odborníci upozornili, rizika spojená s nadměrnou výší jsou stále zlehčována a hodnotu svého cholesterolu většina pacientů nezná.
Průzkum agentury Ipsos ukázal, že polovina Čechů nad 40 let nezná hladinu cholesterolu ve své krvi, přestože vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších příčin infarktu nebo cévní mozkové příhody.
„Pacienti přicházejí k lékaři až ve chvíli, kdy mají konkrétní problém. To už však bývá pozdě a často nezbývá než nasadit léky. Přitom na preventivní prohlídku má člověk nárok každý druhý rok a díky včasnému podchycení problému by mnohdy stačilo jen upravit jídelníček,“ říká místopředseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP Otto Herber.
Problémy má 61 procent Zajímavé výsledky přineslo mimořádné čtrnáctidenní testování lipidů v krvi v rámci preventivního programu společnosti Synlab nazvaného Zdraví národa. Závěry testování více než tisíce osob nejsou povzbudivé. Výsledky za hraniční mezí u LDL cholesterolu byly zaznamenány u 61 procent testovaných.
„Výsledky jasně ukazují, že v průměru jsou na tom hůře muži (81 procent s nálezem mimo referenční mez) než ženy (78 procent s nálezem mimo referenční mez). U obou skupin se navíc ukázalo, že nebylo výjimkou mít mimo referenční mez více sledovaných parametrů najednou (mnohdy i tři ze čtyř),“ říká k výsledkům testování praktický lékař společnosti Synlab Aleš Ducháček.
Jeho slova doplnil mluvčí firmy Sanofi Libor Kytýr. „V žádném případě není dobré podceňovat prevenci. Vysoký cholesterol lze u mnohých pacientů regulovat pomocí statinů,“ uvedl mluvčí.
Navíc má včasná léčba také ekonomický aspekt. Jak uvádí Evropská statistika kardiovaskulárních chorob (European Cardiovascular Disease Statistics), celkové náklady na léčbu kardiovaskulárních nemocí se jen v Evropské unii v roce 2012 vyšplhaly na 196 miliard eur (tedy zhruba 5,4 bilionu korun).
„Léčba kardiovaskulárních chorob představuje vysokou finanční zátěž. Pacient s infarktem myokardu potřebuje nákladnou akutní péči, jejíž cena se může vyšplhat na stovky tisíc korun. Chronická léčba nemocných s oběhovými chorobami představuje pro zdravotní systém druhou nejvyšší položku po onkologické léčbě,“ vysvětlil předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík.
Prevence po deseti letech nestačí Zatímco preventivní prohlídky hradí zdravotní pojišťovny od dovršení 19. narozenin jednou za dva roky, vyšetření na hladinu cholesterolu se standardně provádí pouze v 18, 30, 40, 50 a 60 letech.
„Preventivní prohlídky v pozdějším věku zákon nestanovuje. Většina lidí nad 60 let řeší se svým ošetřujícím lékařem různé zdravotní potíže, jejichž diagnostika a kontrola může zvýšenou hladinu cholesterolu odhalit,“ říká Otto Herber. Průzkum však ukázal, že 46 procent lidí ve věku 56 až 65 let svou hladinu cholesterolu nezná.
S věkem se pak tato neznalost snižuje, nicméně mezi lidmi ve věku 66 až 70 let je stále třetina těch, kteří svou hladinu cholesterolu neznají, a dokonce 20 procent lidí z této věkové skupiny ani nepovažuje vysoký cholesterol za problém.
Diagnóza FH Odborníci ale v této souvislosti připomínají také geneticky podmíněnou familiární hypercholesterolemii (FH). „Způsobuje dramatické urychlení aterosklerózy a pacienti mohou zemřít na infarkt nebo mozkovou mrtvici už kolem pětatřicátého roku věku,“ říká Michal Vrablík. Byly však zaznamenány i případy infarktu u dětí mladších deseti let, které měly tuto genetickou poruchu. Familiární hypercholesterolemií trpí v ČR 20 tisíc lidí.
Česká republika patří v léčbě vysokého cholesterolu ke světové špičce. Lékaři mají přitom zachyceno 30 procent z předpokládaného počtu nemocných FH, což je třetí nejlepší výsledek na světě.
Česká společnost pro aterosklerózu iniciovala
založení nezávislé organizace pacientů s názvem Diagnóza FH, která bude poskytovat psychosociální podporu nemocným, předávat informace o diagnóze a aktuálních možnostech léčby včetně praktických doporučení. l
Texty převzaty z odborného měsíčníku Zdravotnictví a medicína
Pacienti přicházejí k lékaři až ve chvíli, kdy mají konkrétní problém. To už však bývá pozdě a často nezbývá než nasadit léky.
O autorovi| Petra Klusáková • klusakova@mf.cz