Menu Zavřít

Známe nejlepší evropské stavby

22. 4. 2011
Autor: Euro.cz

Architektura

MM25_AI

Evropská komise a Nadace Mies van der Rohe vyhlásily vítěze letošního prestižního architektonického klání a přehlídky, které nesou jméno podle jedné z nejznámějších osobností světové architektury. Soutěž hodnotí nejlepší realizovaná díla, jež vznikla v posledních dvou letech na území Evropské unie.
Z celkem 343 nominovaných evropských staveb, které navrhli nezávislí experti i profesní instituce, vybrala mezinárodní odborná porota šest nejkvalitnějších. Vítězem a nejlepší evropskou stavbou se pro letošek stalo zrekonstruované Nové muzeum v Berlíně od britského architekta Davida Chipperfielda. Stavbu zdevastovanou bombardováním během druhé světové války architekt nejen zrenovoval, ale také navrhl dostavbu chybějící části budovy. O jeho opravy a proměny se pokoušelo už několik jeho předchůdců, budova ale stále chátrala.
Zvláštní cena pro mladé architekty, která je pokaždé udělována za výrazný počin začínajícím tvůrcům, byla letos přisouzena Ramonu Boschovi a Bet Capdeferrové za stavbu Casa Collage ve Španělsku. V historickém městě Girone zrekonstruovali několik původně chátrajících kamenných budov, které přeměnili v domy k bydlení.
Smyslem soutěže je ukázat tvůrčí potenciál, podpořit inovace a upozornit veřejnost na význam moderní architektury ve společnosti. Ceny Miese van der Rohe jsou udělovány každé dva roky a jejich vítězové získávají 60 tisíc eur. Letošní oficiální udílení cen se uskuteční 20. června 2011 v barcelonském pavilonu Ludwiga Mies van der Rohe.
Česká republika se do soutěže pravidelně zapojovala ještě před vstupem do EU. První české projekty se v soutěži objevily v roce 1997. V předchozích letech bylo mezi nominovanými stavbami, které se dostaly na výstavu a do jejího katalogu, celkem šest domácích realizací – například Klášter trapistů v Novém Dvoře nebo Průchod valem Prašného mostu. Letos bylo přihlášeno deset českých projektů – například Národní technická knihovna nebo nová budova Fakulty architektury ČVUT. Žádnému z nich se ale nepodařilo dostat do finále nebo se umístit mezi 45 vybraných prací, které jsou součástí putovní výstavy a katalogu.

  • Našli jste v článku chybu?