Vladimír Smejkal je člověk renesančního záběru, celebrita mezi experty. Přednáší či přednášel na několika vysokých školách, býval členem Legislativní rady vlády, málem se na jaře roku 2005 stal ministrem informatiky a již od roku 1987 je váženým soudním znalcem v mnoha oborech – ekonomika, elektronika, kybernetika, kriminalistika, školství a kultura.
Sepsal řadu odborných článků, publikací a také hned několik lexikonů společenského chování. Když novináři potřebují zasvěcené vyjádření ohledně počítačové kriminality, volají právě tomuto osmapadesátiletému profesorovi. Za posledních deset let lze jeho jméno najít dohromady v 898 článcích.
A nadto je zřejmě jediným českým znalcem, o kterém lze s jistotou a soudním potvrzením říci, že pro zadavatele „vyhotovil zmanipulovaný a účelově napsaný posudek“. Minulé úterý o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze.
Šiřitelé pomluv
Onen zmanipulovaný posudek sepsal Smejkal v říjnu 2011 pro ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a úředníkům dal do rukou argumenty, že mohou bez výběrového řízení svěřit společnosti IBM zakázku ve výši 1,6 miliardy korun na vytvoření automatického systému, který by odhaloval podvodníky neoprávněně pobírající nemocenskou či invalidní důchod. Právě kvůli této zakázce policie Smejkala spolu s exnáměstkem Vladimírem Šiškou, který už byl před třemi týdny v jiné kauze odsouzen k šesti letům vězení, od loňského listopadu stíhá.
Proti nevypsání otevřeného tendru na ministerstvu tenkrát byla jiná velká americká počítačová společnost SAS Institute, která spolu se sdružením poradců Indoc podala stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten pak veřejnou zakázku coby neférovou a diskriminační zrušil.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro