Menu Zavřít

Znárodnění ropy a plynu na La Platě

30. 5. 2012
Autor: Euro.cz

Repsol YPS

Argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner pořádně riskuje. Rozhodla totiž o znárodnění jednapadesátiprocentní majority v největší argentinské petrolejářské a plynařské firmě YPF, která patří španělské společnosti Repsol YPF, za dosud nezveřejněných cenových podmínek. Repsol YPF sice mezi globálními hráči nepatří mezi giganty (jeho ropné rezervy jsou například asi patnáctkrát nižší než ruského Lukoilu), nicméně Španělé si cení svůj podíl na 10,5 miliardy dolarů.
Nápad se znárodněním nevyvolal odpor jen v samotném Španělsku, které chystá odvetná opatření, ale jako „ilegální“ jej odsoudila také Evropská unie. Přitom vazby mezi Španělskem a jeho bývalými koloniemi v Latinské Americe včetně Argentiny jsou velmi komplexní a mnohostranné. V závislosti na ekonomické situaci migrovali ve 30. letech lidé ze Španělska do bývalých španělsky mluvících kolonií, naopak krize v Argentině na přelomu tisíciletí migrační proud otočila.
Podobné cykly vykazoval i pohyb kapitálu. Španělské firmy jako Repsol, Telefónica nebo tamní banky využily privatizační vlny v Argentině na počátku 90. let za vlády prezidenta Carlose Menema, nyní Cristina Fernández de Kirchner jede na populistické vlně, jíž se snaží zakrýt ekonomické problémy, které akcelerují odliv kapitálu ze země. Repsol se údajně snažil svůj podíl bez vědomí Argentinců prodat Číňanům, dokud byl čas. Zájemcem byl podle Financial Times čínský koncern Sinopec, který má podíl ve výši 40 procent na brazilských aktivitách Repsolu.
V propletenci politiky a majetkových vztahů je také Mexiko, které prostřednictvím státního ropného monopolu PEMEX drží deset procent Repsolu a rovněž se ústy mexického prezidenta Felípeho Calderóna zařadilo mezi ostré kritiky znárodnění. Šéf Repsolu Antonio Brufau prohlásil, že firma bude vymáhat spravedlivou kompenzaci prostřednictvím mezinárodní arbitráže, což by pořádně zvedlo argentinský zahraniční dluh ve chvíli, kdy si to nemůže země dovolit. Kurz akcií Repsolu, jehož celková těžba ropy a plynu z poloviny závisí na YPF, pochopitelně výrazně klesl. (miz)

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?