Menu Zavřít

Zombie pořád kouše

13. 5. 2016
Autor: Jan Hrouda, Euro

Přejmenovaná GE Money Bank se chystá na burzu, mohou ji ale dostihnout problémy z minulosti.

Firma GE Money Bank, koncem dubna přejmenovaná na Moneta Money, se vstupem na pražskou burzu rozhodně neotálí. Není to ani tři týdny, co banka záměr oznámila, minulé úterý zveřejnila prospekt emitenta a tento čtvrtek se má začít obchodovat. Cena by se měla pohybovat mezi 65 až 85 korunami za akcii, což analytici vesměs označují jako překvapivě skromný start.

Jenže historie banky stále skrývá rizika, která mohou být i pro kvalifikované institucionální investory jen těžko vyčíslitelná. Jejich původ je v samotném vzniku finančního ústavu před dosti dávnými osmnácti lety.

Tehdy Jiří Klumpar, nucený správce zkrachovalé Agrobanky, s nemalým doplatkem prodal zdravý byznys v Česku nově vzniklé GE Capital Bank, později přejmenované na GE Money. Zbytek Agrobanky, kdysi zdaleka největší z malých českých bank, pak vstoupil do likvidace, která není uzavřena dodnes.

Ani platná, ani neplatná

A to je vážná potíž, jak uvádí sama banka ve svém prospektu emitenta. Pokud by se Agrobanka v likvidaci kvůli soudním sporům s původními akcionáři dostala do konkurzu, hrozí na burze prodané Moneta Money významná ztráta v rozsahu několika miliard.

Důvodem je, že konkurzní správce by podle zákona s velmi vysokou pravděpodobností musel zneplatnit Klumparovu smlouvu a prodaná aktiva zahrnout do konkurzní podstaty. A v následných sporech by měl s vysokou pravděpodobností šanci tento krok obhájit, protože během léta trvajících sporů s původními akcionáři Agrobanky sice soud smlouvu nikdy neprohlásil za platnou, ale ani za neplatnou.

Přečtěte si o vstupu Moneta Money Bank na pražskou burzu

Moneta Money Bank vstoupila na pražskou burzu. Akcie stojí 68 korun

GE Money Bank

Jenže v roce 2007 soudkyně rejstříkového soudu Jarmila Zemánková definitivně po letech odvolávání odmítla zápis o převodu aktiv a majetku právě z důvodu toho, že podle ní nešlo o deklarovaný prodej části podniku. Účastníky řízení odkázala k soudu, který by rozhodl o platnosti smlouvy. Likvidátor po dohodě s ČNB pak ve sporu raději nepokračoval. Riziko definitivního zneplatnění transakce by mohlo mít fatální důsledky pro GE Money, která by se pak mohla domáhat náhrady škody na českém státě. Spor neakcelerovalo ani Sdružení akcionářů Agrobanky, jež směřovalo k dohodě s GE.

Ta byla uzavřena v roce 2011 a GE Money se výměnou za stažení všech žalob na neplatnost smluv zavázala vyplatit postupně akcionářům zhruba dvacet procent nominální hodnoty jejich akcií. To mělo umožnit ukončení likvidace a vymazání Agrobanky z obchodního rejstříku. Po tuto dobu zároveň přerušilo Sdružení akcionářů soudní spor s ČNB o náhradu škody vzniklé nesprávným úředním postupem.

Nezmar Vaněk

Jenže část akcionářů kolem advokáta Vladimíra Vaňka od té doby soudně napadá valné hromady Agrobanky a brání v likvidaci. Pokud by v žalobě směřující k vyrovnání akcionářů a GE uspěl, nevyhnutelně by následoval konkurz s výše zmíněnými následky.

Zatím je Agrobanka v likvidaci solventní. Odškodnění akcionářů se uskutečnilo jen částečně a zbývajících zhruba 250 milionů figuruje v účetnictví jako pohledávka za GE Money. Ta kromě toho hradí i významnou část nákladů na průběh likvidace. Když Vaněk prohraje, tak si akcionáři rozdělí oněch 250 milionů a Agrobanka zmizí ze světa.

MM25_AI

Je ale otázkou, zda s ní zmizí i problém pro dnes už Moneta Money. Spustí se totiž přerušený soudní spor původních akcionářů s ČNB, v němž sice nebudou soudní stranou, ale v němž rovněž půjde o platnost Klumparových smluv. Akcionáři ve sporu operují znaleckým posudkem, který ocenil jejich akcie na 40 procent nominální hodnoty, a oni dostali zatím jen dvacet. A to, že úřední postup ČNB a jejího nuceného správce byl plný chyb, na nichž se budou moci točit, je z dosavadního vývoje soudních sporů velmi pravděpodobné.

Soud pak může dojít k závěru, že chyb bylo příliš, a prohlásit smlouvy za zcela neplatné. Co by se dělo potom, je hodně složitou otázkou pro právníky. Logicky by se měly v takovém případě uvést věci do stavu před realizací smlouvy. V takovém případě by do sporu byla opět vtažena Moneta Money a hrozba miliardových ztrát by byla znovu na stole.

  • Našli jste v článku chybu?