Čerstvé vydání Mapy politických rizik řadí Česko k nejbezpečnějším zemím nejen v Evropě. Ve středoevropském regionu na tom žádná země není lépe. Světová mapa politických rizik je vodítkem pro investory a nadnárodní firmy.
Mapa rizik, kterou zveřejňuje německý pojišťovací makléř Marsh na základě dat společnost Business Monitor International, zahrnuje více než 200 zemí světa. Ty jsou rozděleny do pěti skupin (80-100 nejnižší riziko, 0-20 nejvyšší riziko).
Česko se podle studie jeví jako vhodné místo pro investice světových firem. Se ziskem 73,6 je premiantem regionu střední a východní Evropy. Polsko bylo ohodnoceno známkou 70,4, Slovensko 70,0, Maďarsko 67,2. Česko skončilo i před některými západoevropskými zeměmi.
Do elitní skupiny s nejvyšším skóre 80-100 bodů se dostaly jen čtyři země. Nejlépe dopadlo Švýcarsko se ziskem 82,8 bodu, před Norskem (82,5), Singapurem (81,1) a Švédskem (80,5.). Do druhé skupiny (70-79 bodů) se vešla většina západoevropských zemí s výjimkou Itálie (66,5), Portugalska (68,5) a Španělska (68,8). Rozkolísaná Itálie má nižší bodový zisk než Čína (68,4).
Přečtěte si rozhovor se šéfem německého institutu Ifo: Clemens Fuest: Trumpův protekcionismus je tragédie |
Nejhorší vysvědčení si odnesly africké státy Libye, Zimbabwe, Somálsko, Súdán, Jižní Súdán, Čad a Středoafrická republika. Mimo černý kontinent si nejhůře vedly Haiti, Jemen a Sýrie.
Marsh upozorňuje, že navzdory lichotivému hodnocení Evropy a Severní Ameriky nejsou tyto kontinenty zcela bezrizikovými. Připomíná brexit, který vnesl nejistotu do obchodních vztahů Velké Británie a EU. Stejně tak rýsující se politická praxe Donalda Trumpa zvyšuje napětí nejen mezi Spojenými státy a jejich tradičními partnery, ale i mezi Washingtonem a jeho dlouhodobými rivaly. „Úkolem dneška je najít správnou cestu mezi dodržením slibů voličům na jedné straně a zachování funkcí establishmentu a ekonomiky na straně druhé,“ uvádí zpráva společnosti Marsh.
Dále čtěte: