Průmyslové zóny v Olomouckém krajizřejmě letos nenabídnou mnoho nových pracovních příležitostí.Některým městům v regionu se nedaří přilákat výrobní investory.Krajské město, které si zatím nemůže na nezájem investorůstěžovat, bude mít pozemky pro nové závody připraveny až vpříštím roce.
S problémy udat průmyslovou zónu se například potýká už třiroky přerovská radnice. „Původně jsme pozemky vykupovali kvůlizájmu americké firmy, ta však nakonec přesunula své zájmy směremna východ. Pozemky proto pronajímáme zemědělskému družstvu,“ řeklČTK mluvčí radnice. Město ale podle něj nyní dostalo nabídkumístní firmy Progres, která chce zónu využít pro strojírenskouvýrobu.
Průmyslovou zónu se zatím nedaří zaplnit ani radnici vnedalekém Lipníku nad Bečvou. Oproti Přerovu je však na tom tamníradnice o něco lépe. „Část zóny je již obsazena, vyrostl zdevelkosklad Penny Marketu. Nyní se připravuje výstavba prádelnyRenatex. Třetina zóny je však stále volná,“ uvedla mluvčíradnice. Renatex hodlá spustit provoz až začátkem příštího roku av první fázi chce zaměstnat asi 60 lidí.
Míru nezaměstnanosti v regionu zřejmě letos výraznějineovlivní ani průmyslové zóny v Olomouci. Novou plochu proinvestory radnice dokončí až příští rok na jaře. Podle odhadůpracovníků magistrátu by mohla pojmout deset až 15 firem, kteréby měly zaměstnat 400 až 500 lidí. Nová zóna bude druhoulokalitou, kterou město připraví pro investory. Prvním, která jejiž plně obsazena, radnice vybudovala v letech 1999 a 2000.
Radnice v Uničově na Olomoucku očekává, že stávajícíinvestoři v průmyslové zóně zvýší v budoucnu nabídku pracovníchmíst až o 200. Na jaře by měla výrobu zahájit společnost Mora-Top. „V první fázi by tam mělo práci najít kolem 70 lidí,“ uvedlmístostarosta Dalibor Horák. Průmyslové zóny ve městě jsou jižzaplněny, investoři však mají prostor na rozšiřování provozů.
V prostějovské průmyslové zóně sídlí například německá firmaBuderus a česká firma HOPI, která zřejmě letos přijme 40 novýchzaměstnanců. V zóně asi začne letos podnikat také společnostFeico Spediton, která by měla zaměstnat až 60 lidí. Prostějovštízastupitelé také schválili prodej pozemků v zóně německéspolečnosti Mubea. Firma plánuje zahájení provozu v roce 2006 a vkonečné fázi zaměstná až 600 lidí, řekl ČTK místostarostaVlastimil Uchytil.
V Olomouckém kraji dosahovala ke konci prosince míranezaměstnanosti 11,7 procenta, práci hledalo 39.591 lidí.Mezizoročně se počet uchazečů o práci snížil o 1179.