Menu Zavřít

Zoom vyjde brzy z módy. Na firemních poradách ho nahradí brýle s virtuální realitou, věří někteří odborníci

16. 3. 2021
Autor: Depositphotos
  • Běžné videokonference neumožňují pracovníkům, aby byli dostatečně vtaženi do dění ve firmách

  • Virtuální realita by tyto neduhy měla dokázat odstranit

  • Protože si však člověk při jejím používání musí na hlavu a na ruce nasadit speciální brýle, respektive rukavice, hodí se prozatím spíš k méně seriózním setkáním s kolegy


I sebelepší „vychytávka“ po čase omrzí. Ještě před deseti lety mohlo být plánování porad s kolegy skrze některý z online videokonferenčních programů do jisté míry vzrušující. Dnes je taková věc naprosto běžná. Zoom a ostatní internetové platformy, díky nimž může řada firem efektivně fungovat i v době pandemie, se znenadání staly standardní součástí našich každodenních životů. Využíváme je častěji, než bychom si mnohdy přáli, a možná právě proto nám už začínají připadat fádní.

Jedna z věcí, která lidem pracujícím z domova chybí nejvíc, je osobní kontakt. Naštěstí má ale lidstvo k dispozici technologii, která ho dokáže poměrně věrohodně zprostředkovat, aniž by museli opustit domovy – brýle pro virtuální realitu.

„S největší pravděpodobností budeme svědky toho, že se po nich velmi rychle zapráší,“ řekl zpravodajskému serveru BBC Joe Fitzsimons z britské organizace Institute of Directors. Sám prý strávil několik posledních měsíců studiem toho, jak vybrané firmy pomáhají svým zaměstnancům přizpůsobit se novému normálu a usnadňují jim komunikaci s kolegy. A z jeho pozorování vyplývá, že stále více podniků hodlá v budoucnu tyto online meetingy obohatit právě o prvky spojené s virtuální realitou: „Myslím si, že její výhody jsou zcela zřejmé a že firmy si to začínají čím dál více uvědomovat a budou ji zavádět co nejrychleji.“

Pohovor s robotem. Zaměstnance už v některých firmách vybírá umělá inteligence
Přečtěte si také:

Pohovor s robotem. Zaměstnance už v některých firmách vybírá umělá inteligence

 

Zoe Clarková z PR agentury Tyto souhlasí. Spolu se svými kolegy používá zmíněný headset již od Vánoc a nemůže si jej vynachválit: „Je skvělé, že se takto můžeme sejít, i když spolu fyzicky být nesmíme. Rozhodli jsme se dát uprostřed pandemie virtuální realitě šanci. Chtěli jsme zjistit, co to s námi udělá, protože fakt, že musíme všichni pracovat na dálku, se na nás pochopitelně (negativně) podepisuje. Hledali jsme způsoby, jak naše lidi víc zapojit a zároveň jim umožnit i trochu zábavy v tomto skutečně obtížném roce.“

Meeting jako hra

Virtuální realitu podporuje například aplikace Rec Room. Na první pohled se neliší od laciné počítačové hry – lidé, totiž jejich počítačoví avataři se sejdou na určitém místě, typicky v nějaké velké místnosti, a baví se spolu, jako by skutečně stáli jeden vedle druhého. Během konverzace mohou například pojídat pizzu, pít kafe a různě se pohybovat. Když člověk, který stojí uprostřed místnosti, natočí hlavu na stranu, uslyší, co si mezi sebou povídají ostatní. Pokud se někdo zasměje opravdu hlasitě, vzbudí pozornost všech kolem a lidé se k němu hned otočí, jak by se s největší pravděpodobností stalo v reálné kanceláři.

Schůzky s kolegy z práce může díky virtuální realitě a aplikaci Rec Room nabývat zcela nových rozměrů Schůzky s kolegy z práce mohou díky virtuální realitě a aplikaci Rec Room nabývat zcela nových rozměrů

Vlastního avatara si uživatel může přizpůsobit k obrazu svému – ať už co do oblečení, barvy vlasů nebo pleti. „Možná si myslíte, že to vypadá divně – máte avatara a na hlavě headset,“ popsal Job Van Der Voort, šéf nadnárodní společnosti Remote, která pomáhá firmám po celém světě s najímáním pracovníků na dálku. „Ve skutečnosti se tak ale cítíte být zapojeni do dění daleko víc, než kdybyste seděli u svého počítače a civěli na Zoom.“

bitcoin_skoleni

Přes všechny výše zmíněné přínosy si Van Der Voort dobře uvědomuje, že ve své současné podobě naráží virtuální realita  na řadu limitujících faktorů, takže ji nelze uplatnit vždy a všude. „Člověku se například s jejím využitím celkem obtížně píše, protože má na rukách speciální rukavice. Pár formálních porad jsme s ní už měli, ale většinou ji využíváme k těm méně seriózním, abychom mezi sebou navzájem upevnili vztahy (na pracovišti). A přesně pro takové účely se dnes hodí ze všeho nejlíp – jak tomu bude za pár let, to teprve uvidíme,“ říká.

  • Našli jste v článku chybu?