Menu Zavřít

Zpátky do zákopů

5. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Středočeské akciovky budou o smlouvy bojovat se silnou pražskou konkurencí

Krátké bylo vánoční příměří ve zdravotnictví. Mela kolem snížení marží lékárníkům byla jen dílčí šarvátkou, ale ostré předsilvestrovské varování středočeského hejtmana Petra Bendla, že více než sedm set tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ze středních Čech může být ohroženo na životě, protože čtyři z pěti středočeských oblastních nemocnic nebudou mít od 1. ledna 2006 smlouvu s VZP a budou poskytovat jen akutní péči, připomnělo, že jsme vstoupili do volebního roku. A zdravotnictví bude jedním z klíčových předvolebních témat. Ne že by rozruch kolem smluv pro středočeské nemocnice neměl věcné jádro. Je v něm ale i hodně z tuhého politického boje mezi ODS a ČSSD i z antipatie mezi středočeským hejtmanem a ministrem zdravotnictví Davidem Rathem.

Zastřelování.

Vzhledem k tomu, že v polovině ledna, možná v pondělí sedmnáctého, by měla mimořádná schůze sněmovny jednat o odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové a o volbě jejího nástupce, lze to chápat i jako dělostřeleckou přípravu před lítou bitvou. Jiřina Musílková, jak známo, vzala zpátky své prohlášení, že 31. prosince 2005 ve funkci končí. Odvolala se na to, že její zástupce Vratislav Matys není vybaven dostatečnými kompetencemi.
Správní rada VZP v prosinci ovšem na druhý pokus odhlasovala, že navrhne sněmovně odvolání ředitelky a zároveň navrhne zvolit jejím nástupcem Josefa Čekala, ředitele pražské pobočky VZP a člena týmu nuceného správce. Předcházela tomu politická dohoda mezi členy správní rady nominovanými vládou a některými členy zvolenými sněmovnou a nominovanými ČSSD nebo i KSČM. Týdeník EURO má informace, že podobná politická dohoda se rýsuje i ve sněmovně. To by sice nezabránilo divým hádkám mezi poslanci za ČSSD a ODS, ale samo hlasování o vůči ministerstvu zdravotnictví loajální hlavě největší zdravotní pojišťovny by proběhlo hladce.

Průkopníci.

Hladce běží i poskytování zdravotní péče ve Středočeském kraji. Pokud by ale byla do jednání sněmovny kauza středočeských nemocnic náhodou pozapomenuta, diskuse poslanců ji zajisté oživí. Právem, protože jestliže něco udělalo ze zdravotnictví hlavní politické téma, pak jsou to středočeské nemocnice, respektive jejich transformace na obchodní společnosti. Ukazuje se také, jak je pro zviditelnění důležitá blízkost hlavnímu městu. Průkopníkem transformace nemocnic v Česku je totiž plzeňský hejtman Petr Zimmermann. O tom se kupodivu příliš nemluví, ačkoliv na Plzeňsku se převedly nemocnice na obchodní společnosti už v roce 2003, aniž by to vyvolalo velký rozruch.

Tah na branku.

Pravda, středočeská ODS byla radikálnější, když na zastupitelstvu prosadila přímo možnost prodeje jedenácti nemocnic v kraji. Výběrové řízení, vypsané loni na jaře na jejich prodej či pronájem, však bylo těsně před koncem zrušeno (EURO 37/2005). A zrušeno bylo i oněch jedenáct nemocnic, které se staly součástí takzvaných oblastních nemocnic. Těch je ve středních Čechách pět (Benešov, Kladno, Kolín, Mladá Boleslav, Příbram). Čtyři z nich jsou od 1 července 2005 akciovými společnostmi. Příbramská akciovka vznikla sloučením dvou místních nemocnic už dříve a má s VZP řádnou smlouvu.

Reformní problém.

Právě moment transformace oblastních nemocnic bývá označován za prapříčinu nynějších sporů o smlouvy se zdravotními pojišťovnami, především s VZP. To ale není přesné. Problémy fakticky začaly už v roce 2003, kdy byly dosud státem vlastněné nemocnice převedeny do majetku krajů. Už tehdy VZP a ministerstvo řešily otázku, jak to bude se smlouvami, když zákon o veřejném zdravotním pojištění stanoví, že nový subjekt hodlající poskytovat zdravotní péči za prostředky z veřejného zdravotního pojištění, musí projít výběrovým řízením. A nemocnice se fakticky staly novými subjekty, protože se ze státních příspěvkových organizací staly příspěvkovými organizacemi zřízenými samosprávnými územními celky. Nakonec bylo potichu uznáno status quo a nová výběrová řízení vyhlášena nebyla.

Dočasný stav.

Převedení středočeských nemocnic na akciové společnosti otázku platnosti smluv s pojišťovnami znovu nastolilo. VZP však opět – v rozporu s názorem ministerstva - neakcentovala formální požadavky a ponechala smlouvy v platnosti. V září ale situaci zkomplikovalo rozhodnutí středočeského zastupitelstva začlenit zmíněných jedenáct nemocnic do obchodních akciovek. Tím se opět změnil poskytovatel zdravotní péče. A to nikoliv formálně. VZP byla i nadále vstřícná, ale pod tou podmínkou, že do konce roku bude situace vyřešena novým výběrovým řízením na zdravotní péči. Metodický pokyn k tomuto řešení vypracoval nynější nucený správce VZP Antonína Pečenka, tehdy šéf úseku zdravotní péče VZP.

Jasná zpráva.

Výběrová řízení na ústavní péči vypisuje ze zákona ministerstvo zdravotnictví a toto – na zdravotní péči ve Středočeském kraji – se mělo uskutečnit 5. a 6. prosince. Nestalo se tak, protože ministerstvo shledalo v návrhu středočeského kraje nedostatky, pokud jde o registraci jednotlivých subjektů, a postrádalo v něm propojení s nabídkou zdravotnických služeb v Praze. Argumentovalo též situací ve VZP. V tom okamžiku bylo jasné, že od počátku letošního roku budou nemocnice bez smluv, protože provizorní řešení bylo omezeno jen na dobu do 31. prosince 2005.

Peníze budou.

Co se dělo potom, o tom nikdo z aktérů podrobně nehovoří. David Rath zdůrazňuje, že Petr Bendl zbytečně plašil lidi, protože eventualita, že by středočeské nemocnice neměly dostat zaplacenou zdravotní péči, nikdy nepřipadala v úvahu. A provizorní stav netrval první měsíc. Ministerstvo zdravotnictví údajně plánovalo, že výběrová řízení se uskuteční v průběhu ledna, přičemž nové smlouvy s pojišťovnou budou datovány od začátku roku. Nemocnice tedy o peníze za vynaloženou zdravotní péči nepřijdou. A protože VZP platí nemocnicím ve zhruba padesátidenní lhůtě, nepocítí ani dočasný nedostatek peněz.

Dopis premiérovi.

S Petrem Bendlem se týdeníku EURO přes slib pomoci pracovnice jeho sekretariátu nepodařilo spojit. Je ale skutečností, že na riziko, že středočeské nemocnice budou bez smluv, upozorňoval okamžitě poté, co byla zrušena původně plánovaná výběrová řízení. Týdeník EURO získal též informaci, že 30. ledna 2005, v den, kdy na tiskové konferenci mluvil o důsledcích toho, když středočeské nemocnice ztratí smlouvu s VZP, poslal Petr Bendl dopis premiérovi. V něm ho údajně vybízí, aby přinutil Davida Ratha uspořádat výběrová řízení a vytýká premiérovi, že nechal bez odezvy jeho předešlé dopisy upozorňující na situaci ve zdravotnictví.

bitcoin_skoleni

Právní dobrozdání.

Je také fakt, že ministerstvo zdravotnictví okamžitě poté, co Petr Bendl udělal „brajgl“, vyhlásilo výběrové řízení na poskytování lůžkové zdravotní péče pro území Středočeského kraje. Jenomže je také fakt, že středočeské nemocniční akciovky fungují bez řádných smluv už půl roku, ale hejtman o tom začal mluvit jako o problému až poté, co na ministerstvo zdravotnictví nastoupil jeho „úhlavní přítel“ David Rath. To se stalo 21. října.
Právní stránkou věci také Antonín Pečenka vysvětluje to, že jako nucený správce VZP nepodpořil záměr Jiřiny Musílkové podepsat se středočeskými nemocnicemi od 1. ledna další dočasné smlouvy. Tvrdí, že ředitelka VZP před tímto svým rozhodnutím požádala Davida Ratha o vyjádření, zda je dosavadní stav se smlouvami o úhradě zdravotní péče pro středočeské nemocnice v souladu se zákonem. David Rath prý odpověděl, že zde vidí kolizi se zákonem o veřejném zdravotním pojištění. „Nechápu, proč se Jiřina Musílková na to ministra ptala, když pak stejně postupovala dle svého. A nechápu také, proč po sdělení ministra, že je to protiprávní stav, očekávala, že její rozhodnutí podepíši. Tím spíše, že si také myslím, že stav odporující zákonu nelze dál prodlužovat,“ uvedl Antonín Pečenka. Jiřina Musílková byla minulý týden na dovolené v zahraničí, tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner, který na tiskové konferenci vytkl ministrovi, že nadřazuje formální požadavky nad zajištění péče o pacienta, nebral mobilní telefon.

Bude veselo.

Stojí za povšimnutí, že do nového roku vstoupily jako akciové společnosti i nemocnice ve Zlíně, Kroměříži a Uherském Hradišti. Ve Zlínském kraji je ale klid, protože tento krok byl dle Antonína Pečenky provázen novými výběrovými řízeními na zdravotní péči. Naopak Moravskoslezský kraj od záměru převést své nemocnice na akciové společnosti zatím ustoupil a v Jihočeském kraji to nepovolil rejstříkový soud. To je důsledek různého výkladu paragrafu 99a, zákona o veřejném zdraví, zakazujícího transformaci nemocnic na akciové společnosti (EURO 36/2005).
Až se začne projednávat zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který je ve sněmovně už potřetí ve druhém čtení, vztahy mezi zastánci silného státu a zastánci trhu ve zdravotnictví dále ztěžknou. V té době snad již budou mít středočeské nemocnice řádnou smlouvu s VZP a dalšími pojišťovnami. Nebude to ale jednoduché vyjednávání o smlouvách, pokud se výběrového řízení zúčastní i pražské fakultní nemocnice. David Rath si to přeje a bylo by to koneckonců i logické, když v řadě oborů se Středočeši léčí více v Praze než doma. Úspěch pražských nemocnic při jednání o poskytování zdravotní péče by ale znamenal, že středočeské nemocnice přijdou o část úhrad od pojišťoven. To by se pravděpodobně projevilo omezením jejich činnosti v některých oborech.
Pokud vyjde plán ČSSD a KSČM na výměnu v čele VZP, šla by největší pojišťovna do výběrového řízení s Josefem Čekalem v čele. A ten toho z titulu své současné funkce o prolínání pražského a středočeského zdravotnictví hodně ví. Netají se ani tím, že by považoval za účelné, aby Prahu a střední Čechy „obsluhovala“ jen jedna společná krajská pobočka VZP, a ne dvě víceméně nezávislé pobočky jako dosud.

  • Našli jste v článku chybu?