Jestliže letos v září vykázaný pokles dynamiky exportu byl pouze optický, způsobený vysokým základem minulého roku (viz EURO 2/64), na říjen už takové vysvětlení neplatí. Minulý pátek zveřejněné předběžné údaje Českého statistického úřadu o vývoji zahraničního obchodu v desátém měsíci letošního roku zřetelně signalizují obrat k horším časům.
Vývoz českého zboží se dostal do souladu se slábnoucí výkonností průmyslu a poprvé po dlouhé době meziročně – o 3,5 procenta v běžných cenách – poklesl. K něčemu takovému došlo naposledy v lednu minulého roku. Teprve letos v říjnu se export poprvé snížil také meziměsíčně. Že byl pětimiliardový obchodní schodek ještě docela snesitelný, o to se zasloužil vývoz, který ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesl ještě výrazněji – o 8,4 procenta.
Dovoz vykazoval výrazně nižší dynamiku než vývoz v celém dosavadním průběhu roku, což lze přičíst dvěma blahodárným vlivům: doma rozpočtové a mzdové restrikci, zvenčí podstatně pomalejšímu růstu dovozních cen, a v poslední době dokonce jejich poklesu. Vývoz těžil zpočátku letošního roku z důsledků oslabené koruny a dodnes mu svědčí vyšší vývozní ceny a oživlá poptávka v zahraničí. Tyto vlivy se však v průběhu roku oslabovaly a říjnový obrat exportu do záporných čísel je tudíž logický a očekávaný. Svědčily o tom i dosud publikované údaje: v prvním čtvrtletí vykázal vývoj impozantní meziroční růst kolem pětačtyřiceti procent, ve druhém kvartále to bylo o víc než polovinu pomalejší a ve třetím čtvrtletí se akcelerace snížila o další polovinu.
Horší časy zřejmě přijdou na delší dobu, protože podmínky nejsou pro český vývoz nijak zvlášť ideální. Krize v Asii a v Rusku nesnižují poptávku jenom v těchto částech světa. Dopady očekávaného uvolňování měnové politiky na kurs koruny si zatím netroufá nikdo kvantifikovat. Exportně příznivý vliv poklesu kursu koruny však bude v každém případě statisticky oslabovat, ne-li zcela vymazávat meziroční srovnání, protože v první polovině letošního roku byla koruna dost slabá (viz rubrika Indikátory – str. 62).
Vnitřní síly k prosazení se na zahraničních trzích je v českém průmyslu až na výjimky jen velmi málo a finanční pozice řady firem je horší, než bylo předstíráno. Dobrou zprávou pro zahraniční obchod je tedy pouze očekávání, že exportní ceny zatím i nadále porostou rychleji než ceny dovozní, takže není pravděpodobné prohlubování schodku obchodní bilance. To však zároveň znamená, že negativní vliv zahraničního obchodu na hrubý domácí produkt se dále zvýší.