Nedostatečný boj proti padělkům v Česku může odradit investory
Česko toleruje porušování práv k duševnímu vlastnictví. Alespoň dle mínění Úřadu obchodního zmocněnce USA (USTR), který minulý týden zařadil Česko na Special 301 Watch List. Každoročně vydávaný seznam přináší kromě negativního pohledu na image zařazených zemí i vliv na obchodní preference mezinárodních firem i jejich plánované investice.
Znepokojení vyvolává hlavně nedostatečné vymáhání práv proti prodejcům pirátského a pašovaného zboží v příhraničních tržnicích. Ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová varuje, že úroveň ochrany práv k duševnímu vlastnictví se v Česku může ještě snížit, protože návrh nového trestního zákoníku předpokládá trestnost jen u nejzávažnějších zásahů do autorských práv a upouští od současné zásady „neznalost zákona neomlouvá“.
Ze zemí EU jsou na Watch Listu i Itálie, Maďarsko, Polsko a Rumunsko, z dalších Bělorusko, Malajsie či Pákistán. Česko na něm figurovalo od poloviny 90. let minulého století do roku 2000. Vloni však bylo podrobeno mimořádné prověrce a americká organizace nahrávacího průmyslu RIAA navrhovala ČR dokonce na Priority Watch List - nejen kvůli slabým opatřením a nečinnosti úřadů v případě tržnic, ale i za vysokou úroveň internetového pirátství.