Menu Zavřít

Zpověď o podnikání a Bohu

16. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Radim Passer popisuje svůj přerod v podnikatele a hluboce věřícího muže

Časový úsek tří a půl roku se objevuje v bibli několikrát. V některých případech jde o doslovné časové období, v jiných o období prorocké, píše v úvodu své knihy Radim Passer, jeden z nejvýznamnějších českých developerů. Autor deníkovou formou popisuje 42 měsíců svého života od května 1998 do listopadu 2001. Časový úsek není vybrán náhodně. Je ohraničen narozením Passerova prvorozeného syna Maxe a křestem druhorozeného syna Radima. Čtenář se nicméně seznámí i s událostmi předchozími, se zákulisím počátků soukromého podnikání s nemovitostmi v České republice nebo se soukromým životem Passera v dobách předrevolučních. Hlavní pozornost je ale v knize věnována vztahu autora k Bohu.

Alkohol a vyhazov.

Passer v 80. letech holdoval alkoholu, v roce 1988 po sedmi letech neúspěšného studia musel opustit vysokou školu a stejně neslavně skončila i jeho dráha fotbalisty. „Bylo mi více než pětadvacet let, nic jsme neměl, ničím jsme nebyl a sportovní kariéra byla v troskách,“ komentuje tehdejší události Radim Passer. Už tehdy ho ale lákalo podnikání. Ke konci 80. let obchodoval s potištěnými mikinami, západním turistům nabízel ruský kaviár a šampaňské, později sortiment rozšířil o cigarety, skleněné figurky a uherák. V dobách před sametovou revolucí dokázal vydělat, jak píše, měsíčně přes padesát tisíc korun. Přesto uvažoval Passer o emigraci. „Frustrovalo mě, že legálně není možné v České republice podnikat. Chtěl jsem odejít do zahraničí a podnikat tam,“ vypráví Passer. Prvním polistopadovým působištěm Radima Passera se stala firma Václava Skaly, který se vrátil z emigrace z Německa a v Česku začal podnikat s nemovitostmi. Autor na toto období rád vzpomíná. „Myslím, že pro mě bylo docela šťastné, že jsem se mohl něco naučit v jiné společnosti a nezačal jsem hned podnikat sám. Měl jsem určité názory, jak podnikat a potřeboval jsem si to v praxi vyzkoušet. To se podařilo,“ vysvětluje. V roce 1991 založil Radim Passer svou firmu. Hlavní náplní společnosti byl obchod s činžovními domy. V knize podnikatel popisuje hlavní problémy, se kterými se musel na začátku své samostatné kariéry potýkat. „Oblast nemovitostí se nemohla rozjet bez restitučních zákonů. Proto se v roce 1990 nedaly koupit žádné nemovitosti,“ vysvětluje autor. Restituční zákony byly přijaty až o rok později a teprve tehdy se realitní trh začal otvírat. Poté, jak píše autor, bylo na trhu nemovitostí sice dost, problémem bylo ale jejich financování. „Ani mě tehdy nenapadlo jít do zahraniční banky se zeptat, zda by financovala naše projekty. České banky poskytovaly úvěry za úroky kolem sedmnácti procent,“ říká Passer. Přestože se Passerova firma zdárně rozjela, nebyl spokojený. „Věděl jsem, že to není to, co chci dělat. Přál jsem si realizovat projekty, ať už rekonstrukce nebo novostavby,“ říká Passer. Od roku 1993 začala společnost připravovat projekt BB Centra v Praze 4, největšího administrativního komplexu v Česku. Tento rok je možné považovat i za počátek amerického snu Radima Passera.

bitcoin_skoleni

Životní zlom.

Pracovní kariéra podnikatele tvoří pouze jednu dějovou linii knihy. Druhá, neméně důležitá, je zaměřena na osobní život autora. Passer se přiznává k mnoha vztahům k ženám a v nevěře pokračuje i po sňatku a narození syna Maxe. Rodinná tragédie, kdy Passerovi zemřel několikaměsíční syn, byla impulzem, který změnil jeho život. Obrací se k Bohu a věnuje se studiu bible. Spolu s manželkou se stává členem sborů adventistů sedmého dne. V roce 1999 byli společně pokřtěni. Kniha Radima Passera není klasickým shrnujícím životopisem, jaký píšou známí podnikatelé v době, kdy se chystají odejít do důchodu. Není ani návodem, jak se stát úspěšným podnikatelem. Passer měl cíl zcela jiný. „Pokud čtenář najde záměr, který jsem měl, a to ukázat, jak člověka, který určitým způsobem přemýšlel a nějakým způsobem jednal, může od základu změnit Bůh v novou bytost, potom kniha splnila svůj účel,“ vysvětluje Passer. Passerova kniha překvapí otevřeností a upřímností. Osoby, o kterých autor píše, stále působí na českém realitním trhu. Některé z nich jsou dokonce členy managementu velkých developerských firem. Stejně přímo hovoří i o svých chybách v soukromém životě. „Míra otevřenosti byla naprosto klíčová v mém rozhodování, zda knihu napíšu. Nakonec jsem se rozhodl pro maximálně možnou otevřenost a upřímnost, protože jedině tehdy může kniha někoho zasáhnout a oslovit,“ komentuje autor. Radim Passer psal knihu čtyři měsíce a v současné době dokončuje rukopis jejího pokračování. Druhý díl amerického snu by měl vyjít na podzim letošního roku.

Radim Passer: 3 a 1/2 roku aneb americký sen v Česku, vydalo občanské sdružení Maranatha, Praha 2005, 256 stran, doporučená cena 195 Kč.

  • Našli jste v článku chybu?