Menu Zavřít

Zpráva FBI: Úplatek za tatrovky měl jít Topolánkovi

24. 3. 2014
Autor: Euro.cz

kOruPCe Údajný úplatek z armádního tendru na tatrovky měl skončit u expremiéra Mirka Topolánka nebo v politických stranách. Vyplývá to z výpovědí amerických svědků ve zprávě FBI, kterou má týdeník Euro k dispozici.

Bývalý americký velvyslanec v Česku a šéf dozorčí rady kopřivnické automobilky William Cabaniss a šéf americké dcery Tatra Americas Duncan Sellars minulý týden poprvé vypovídali přímo před pražským soudem. Oba se shodli na tom, že si v únoru 2008 při schůzce na střelnici v americkém městě Centerville, kam zavítala česká vládní návštěva v čele s Mirkem Topolánkem, Barták řekl o milionový úplatek.

Rozcházeli se však v tom, kdo všechno se schůzky účastnil. Na řadu věcí z té doby si také oba už nevzpomínali, takže pokud jejich výpovědi líčení nějak posunuly, tak snad jedině ve prospěch obžalovaných.

bitcoin školení listopad 24

Týdeníku Euro se nicméně podařilo ze zdrojů na státním zastupitelství získat dokument americké FBI z roku 2011, ve kterém bývalý šéf Tatry Ronald Adams označil jako možného příjemce úplatku přímo premiéra Mirka Topolánka. Vychází ze schůzky se zbrojařem Michalem Smržem, kterému sám nabízel 20 milionů korun za zprostředkování schůzky s ministerským předsedou. „Buď 16., nebo 19. března 2008 se Adams (už po setkání v USA – pozn. red.) setkal se Smržem. A řekl mu, ať mu s jeho pokračující žádostí vleze na záda. Adams se domnívá, že Smrž žádal o zaplacení úplatku jménem Topolánka. Krátce po tomto setkání byl spor prostřednictvím rozhodčího řízení vyřešen ve prospěch společnosti Tatra,“ stojí v dokumentu FBI.

Američané do protokolu navíc uvedli, že existují zvukové nahrávky státních a vládních úředníků, včetně Topolánka a Bartáka, kteří hovořili o tom, jak z Tatry peníze vyždímat. Podle Sellarse navíc možná měly být úplatky určeny pro politické strany. Pro které, to určit nedokázal. Přestože k údajnému korupčnímu jednání mělo dojít už počátkem roku 2008, Američané informace o něm sdělili FBI až v roce 2011, kdy už dávno běželo vyšetřování v České republice.

  • Našli jste v článku chybu?