Menu Zavřít

Zpravodajci: Podnikatelské skupiny posilují vliv na ekonomické rozhodování státu

24. 10. 2017
Autor: Profimedia.cz

Bezpečnostní informační služba (BIS) v loňském roce sledovala významné posilování vlivu velkých podnikatelských skupin na ekonomické rozhodování státu. Ačkoliv svůj vliv prosazovaly legální cestou, významně zasahoval ekonomické zájmy Česka, uvedla dnes kontrarozvědka ve výroční zprávě za rok 2016. V souvislosti s aktivitami, které ohrožují významné ekonomické zájmy země, předala v minulém roce BIS policii a státním zástupcům zhruba o polovinu víc případů než o dva roky dříve.

BIS v kapitole o ochraně významných ekonomických zájmů kladně hodnotí efekt nově zřízeného registru smluv. Dodává však, že některé státem ovládané subjekty se předpis snažily účelově obcházet. „BIS zaznamenala případ, kdy státem vlastněná akciová společnost účelově emitovala veřejně obchodovatelné cenné papíry, aby naplnila výjimku ze zákonné povinnosti smlouvy zveřejňovat,“ stojí ve výroční zprávě.

BIS ve zprávě uvádí, že pokračovala řada trendů z předchozího roku. Stát se například potýkal s důsledky chybných rozhodnutí u zakázek na informační a komunikační technologie (ICT). „Veškeré ICT tendry narážely především na nedokonalé smlouvy z předchozích období,“ stojí ve zprávě. Smluvní mezery podle BIS používaly současní dodavatelé k tomu, aby mařili pokusy vypsat otevřenou soutěž a nutili prodloužit dříve uzavřenou smlouvu.

BIS konstatuje, že k těmto obstrukcím používaly společnosti třetí strany, aby chránily svou reputaci. „Například se snažily motivovat jinou společnost, aby napadla rozhodnutí investora,“ uvádí zpráva. Někteří zadavatelé mají podle BIS navíc problém vypsat zakázku tak, aby ji neúspěšní soutěžitelé nemohli úspěšně napadnout.

V Česku působí Hizballáh i íránští zpravodajci
Bezpečnostní informační služba loni zaznamenala na území Česka logistickou činnost libanonského hnutí Hizballáh. Kontrarozvědka v této souvislosti loni sledovala několik osob podezřelých ze zpravodajských aktivit ve prospěch Íránu, jenž patří mezi největší spojence hnutí, které některé státy považují za teroristickou organizaci.

BIS se zaměřila na íránské zpravodajské služby, jelikož byly v Evropě velmi aktivní. Podezřelé osoby zaznamenala i v Česku. „V roce 2016 sice nebyla naplněna hrozba, kterou Írán v souvislosti s podporou terorismu obecně představuje, jeho možnosti útočit na území Evropy ale zůstaly nedotčeny,“ uvedla BIS. Za významného spojence označila hnutí Hizballáh, které je podle výroční zprávy v Evropě také skrytě aktivní.

Ke spojencům radikálního šíitského hnutí Hizballáh kromě Íránu patří také syrský režim. V USA je na seznamu teroristických organizací a jeho podpora je trestná. EU pak za teroristickou organizaci považuje vojenské křídlo hnutí.

V případě státem ovládaných společností, které místo zákona o veřejných zakázkách mohly postupovat například podle vlastního vnitřního předpisu, BIS popsala několik konkrétních případů, kde se nedodržování vnitřních norem stalo „etablovaným systémem, který vedl ke značným ztrátám“. „Podmínkou existence takového systému byla vždy vědomá, pasivní či aktivní, účast osob z vyššího managementu a více či méně dysfunkční kontrola vykonavatele akcionářských práv,“ uvádí zpráva.

BIS také upozorňuje na rozpory mezi ekonomickou výhodností zakázek a bezpečnostními zájmy. „Typickým příkladem je bezpečnost státních ICT systémů, kdy pro určité dodavatele není problém naplnit formální bezpečnostní požadavky pro účast v tendru, ačkoliv jsou jasně spojeni s relevantními bezpečnostními riziky,“ uvádí. V ICT sektoru i mimo něj takovou situaci pozorovala tajná služba u společností z Číny či Ruska.

MM25_AI

Kontrarozvědka také upozorňuje na rostoucí nebezpečí ovlivňování veřejného mínění zkreslenými informacemi s cílem získat ekonomický prospěch na úkor státu. Legální i nelegální snahy ovlivňovat kroky různých orgánů pozorovala nejčastěji u institucí se vztahem k energetice, dopravě, zdravotnictví a finančnímu sektoru.

Přečtěte si také:

Zprávy z Číny pro Západ: pomáhají s nimi „asistenti“ placení Pekingem

Teror, ale ne terorismus? Jak říkat střelbě v Las Vegas?

Nejvlivnější firma, o níž jste nikdy neslyšeli. Sinclair atakuje americký mediální trh


  • Našli jste v článku chybu?