Nobelova cena za lékařství tentokrát zamířila do Británie a u nás se chystá výstavba nového chemického výzkumného vědeckého centra.
Foto: TUL
Nobelova cena za umělé oplodňování
sipka mala prava.ai Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí. „Jeho úspěchy umožnily léčbu neplodnosti, zdravotního stavu, který trápí velkou část lidstva včetně více než deseti procent všech párů na celém světě,“ odůvodnil ocenění švédský Královský karolinský institut. Edwards je považován za zakladatele léčby neplodnosti. Dlouhá léta zkoumal zvířecí zárodky, později se začal zabývat i lidskou embryologií. Na metodě mimotělního oplodnění vaječných buněk, kdy jsou vzniklá embrya následně přenesena zpět do dutiny děložní, pracoval už od 50. let. Nespokojenost s volbou nového držitele Nobelovy ceny za lékařství však podle agentury ANSA vyjádřil Vatikán. „Myslím, že ocenění Roberta Edwardse je zcela nevhodné a nevyvolává právě málo důvodů ke znepokojení nad touto volbou,“ řekl podle ANSA předseda Papežské akademie Ignacio Carrasco de Paula.
V Záluží vyroste chemické výzkumné centrum
Záluží na Mostecku by se mělo stát hlavním centrem českého petrochemického výzkumu. V příštích čtyřech letech tam vyroste centrum UniCRE asi za 776 milionů korun, které by mělo být tahounem českého výzkumu. Jeho provozovatelem má být Výzkumný ústav anorganické chemie (VÚAnCh), který patří do skupiny Unipetrol. Většinu z rozpočtu na výstavbu centra pokryjí dotace z evropských operačních programů. Instituce se má zaměřit hlavně na aplikovaný výzkum. „To, co českému výzkumu chybí, je přesah do továren. Chceme se orientovat na moderní petrochemii, paliva a alternativní zdroje,“ komentoval výstavbu centra Jaromír Lederer z VÚAnCh. Zájem na projektu vyjádřila řada významných českých chemických společností. Zahájení provozu se očekává v červnu 2014, pak bude následovat pětileté zkušební období.