Menu Zavřít

Zrušení pracovní smlouvy na živnostenský list

15. 1. 2007
Autor: Euro.cz

Jaká je lhůta na zrušení již podepsané pracovní smlouvy na živnostenský list? A jaká je návratnost v případě vložení vkladu?Josef Kučera Vašemu dotazu bohužel nerozumím, je nutné ho upřesnit. Pracovní smlouvu na živnostenský list totiž nelze podepsat, tyto pojmy se naopak vylučují: Buď můžete podepsat pracovní smlouvu a nastoupit jako zaměstnanec do pracovního poměru, nebo pracovat na živnostenský list.

Jaká je lhůta na zrušení již podepsané pracovní smlouvy na živnostenský list? A jaká je návratnost v případě vložení vkladu?

Josef Kučera Vašemu dotazu bohužel nerozumím, je nutné ho upřesnit. Pracovní smlouvu na živnostenský list totiž nelze podepsat, tyto pojmy se naopak vylučují: Buď můžete podepsat pracovní smlouvu a nastoupit jako zaměstnanec do pracovního poměru, nebo pracovat na živnostenský list. Pojem „pracovní smlouva na živnostenský list“ se nebezpečně blíží zakázanému švarcsystému.

Taktéž otázce ohledně vkladu nerozumím. Při uzavírání pracovní smlouvy (vznik pracovního poměru) je zakázáno přijímat ze strany zaměstnance jakékoliv peněžní vklady. Ani u činnosti na živnostenský list nevím, co myslíte návratností vkladu.

Pokusím se tedy odpovědět alespoň ohledně lhůt na zrušení smluv:

Pracovní poměr lze ukončit: * dohodou zaměstnance a zaměstnavatele (poměr končí ke sjednanému dni), * výpovědí ze strany zaměstnance (výpovědní lhůta činí dva měsíce a začíná běžet až první den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy došlo k doručení výpovědi druhé straně), * výpovědí ze strany zaměstnavatele (tu lze podat jen z důvodů stanovených zákoníkem práce, i zde platí dvouměsíční výpovědní lhůta, v mnoha případech navíc musí zaměstnavatel platit tříměsíční odstupné).

bitcoin_skoleni

Pokud jako živnostník uzavřete dohodu o vykonání určité práce, lze takovou smlouvu ukončit především vzájemnou dohodou obou stran. Jednostranně lze od smlouvy odstoupit především z důvodů předem v ní stanovených. Kromě toho lze odstoupit také z důvodů stanovených zákonem. Jde zejména o případ, kdy je druhá strana v prodlení týkajícím se podstatného plnění smluvní povinnosti. U povinností, jež mají být plněny v budoucnu, lze od smlouvy odstoupit, když z chování povinné strany nebo z jiných okolností nepochybně vyplývá, že tato povinnost bude porušena podstatným způsobem, a povinná strana neposkytne po vyzvání oprávněné strany bez zbytečného odkladu dostatečnou jistotu. Stejně tak lze od smlouvy odstoupit, když druhá strana prohlásí, že svou povinnost nesplní.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

  • Našli jste v článku chybu?